Перший рік роботи «Клініки прав людини»: статистика, експерименти, нагороди

Громадська організація «ПРОЖЕКТОР» підбила підсумки першого року діяльності проєкту «Клініка прав людини» (Human Rights Clinic), що здійснюється за підтримкою Європейського фонду демократії (EED) та Посольства Канади в Україні.

За звітній період з 1 лютого 2020 року по 31 січня 2021 року, спеціалісти надали безкоштовну правову та психологічну допомогу в захисті прав людини і громадянина для різних соціальних груп, вразливих до дискримінації. Зокрема, 50% осіб, що звернулися до проєкту, – це люди, яких торкнулася епідемія ВІЛ/СНІД: люди, що живуть з ВІЛ/СНІД (ЛЖВ) та їхнє близьке оточення. 32,2% клієнтів – ЛГБТ+. 9,8% клієнтів – активісти та журналісти, чиї права були порушені через правозахисну або професійну діяльність. Серед тих, хто звернувся за консультацією, також є внутрішньо переміщенні особи з зони ООС, робітники медичної та соціальної сфери, пацієнти або їхні близькі, які були дискриміновані внаслідок захворювання на COVID-19, іноземці тощо.

Більшість клієнтів (73,2%) потребувала допомоги юриста або адвоката, 20,6% клієнтів звернулися за психологічною підтримкою. У 6,3% випадків була необхідна як правова допомога, так й психологічно-мотиваційна підтримка.

Загалом за рік діяльності проєкту клієнти отримали 1220 персональних консультацій від спеціалістів, а випадки 39 клієнтів перейшли до суду.

Правова допомога та захист

За звітній рік юридична команда надала 796 консультацій, що передбачали не тільки надання порад, але й підготовку та оформлення позовних заяв, відзивів, відповідей, клопотань, скарг та інших документів, проведення опитування свідків подій тощо. Ці послуги надавалися в одеському офісі організації, а також в онлайн-режимі та по телефону 063-516-39-04.

Тобто особливістю роботи юридичної команди стало те, що спеціалісти не просто фіксують правопорушення і консультують з нагальних питань, а використовують різні правові механізми задля розв’язання ситуацій з ненадання медичної допомоги, порушення прав на роботі, свавілля правоохоронців, неправомірних дій державних структур та органів влади. Більш того, у випадку наявності злочинних дій, скоєних на тлі дискримінації, керівник проєкту, адвокат Віталій Матвєєв супроводжував провадження у кримінальних (42%), цивільних (40%), адміністративних (16%) та інших процесах.

В результаті 39 звернень «трансформувалися» у судові справи – інтереси цих клієнтів захищалися на досудових та судових стадіях, в чому допомагали юристки Кароліна Палайчук та Анна Яблокова. За 16 кейсами вже отримано рішення суду, дві справи вдалося вирішити за допомогою медіації, решта – досі знаходяться на розгляді. Крім того, залишається ще 18 кейсів, матеріали яких можуть бути передані до суду найближчим часом.

Про найбільш резонансні провадження з дозволу на розголошення підзахисних розповідалось у пресі, а саме деталі по 5 судових процесах вже можна знайти в деяких мас-медіа.

Слід зазначити, що через високий рівень внутрішньої стигматизації спільнот оприлюднення фактів правопорушень проти ЛГБТ+, ЛЖВ тощо здійснюється не в повному обсязі або взагалі не оприлюднюється. Причиною тому є страх розповісти про свою належність до зазначених соціальних груп через можливі переслідування, напади та інші неправомірні дії з боку соціуму, правоохоронних органів, органів державної влади.

Важливо зауважити, що для спільнот, які вразливі до дискримінації, у 2020 році актуальними стали питання безпеки, отримання кваліфікованої допомоги від фахівців різних галузей (особливо медичної та державної правової через їхню неефективність), а також негативні наслідки карантинних обмежень у зв’язку з пандемією COVID-19.

Підтримка та мотивація клієнтів

Практика психологині Юлії Арсієнко у проєкті доводить, що 40% клієнтів, які звертаються за підтримкою, дійсно живуть із внутрішньою стигматизацією. Саме вона спричиняє психологічні бар’єри для захисту себе від неправомірних дії або бездіяльності щодо них. На це накладається незнання власних прав та правова безграмотність.

Така ситуація фіксувалася серед людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, представників ЛГБТ-спільноти, та осіб, які зазнали домашнє насильство чи булінг. Тому робота з ними не обмежувалася первинними консультаціями, а проходила в форматі курсу сеансів психотерапії.

Майже чверть клієнтів, з якими працювала психологиня, потребували мотиваційної підтримки задля подальшої боротьби за власні права, пошуку сил для вирішення проблем в сімейних чи партнерських стосунках, розв’язання інших життєвих обставин.

Наприкінці року значно зросла кількість осіб, що звернулися до психологині через втому від напружених судових процесів та тривалих карантинних обмежень, що діяли в Україні через пандемію коронавірусної інфекції COVID-19.

Просвітництво

З метою зменшення, в першу чергу, самостигматизації серед спільнот спеціалісти проєкту «Human Rights Clinic» ініціювали 10 інформаційно-просвітницьких заходів, унікальних за своєю специфікою та змістом. Ці семінари та вебінари побудовані на реальних кейсах, були направлені на підвищення правової обізнаності та грамотності, мотивації цільових груп на захист прав і свобод людини, громадянина та спільнот. Загалом учасниками цих заходів стали понад 150 слухачів. Вони мали можливість дізнатися про тактики спілкування з правоохоронцями, шахраями, які орудують в соціальних мережа, як бути, коли в сім’ї панує кривдник або коли тисне роботодавець через медичних діагноз, що таке юридичних трансґендерних перехід та які права в Україні мають людини, які приймають антиретровірусну, гормональну чи замісну підтримуючу терапію.

Для більш глибокого вивчення тем, спеціалісти проєкту провели два соціальні експерименти, результати яких увійшли до семінару «Віртуальні знайомства: Ігри проти прав. Інструктаж адвоката та психолога». Дослідження стосувалися сприйняття інтернет-користувачами діпфейків та вразливість ЛГБ-спільноти до шахрайських дій. Загалом в дослідженнях взяли участь понад 300 користувачів соціальних мереж та додатків для знайомств.

Про діяльність проєкту та роботу його спеціалістів протягом звітного року щотридні публікувалися тематичні повідомлення в соціальних мережах та щотижня новини в пресі, в тому числі пізнавальні матеріали та статті про розвиток стратегічних кейсів.

Завдяки цьому вдається позитивно впливати на громадську думку щодо необхідності захисту прав людини, протидії дискримінації та насилля, а у випадку взаємодії з правоохоронними, слідчими та судовими органами – підвищувати рівень толерантності по відношенню до ЛГБТ+, ЛЖВ-спільноти та журналістів.

Партнерство та волонтерство

Мотивувати та мобілізувати спільноти на захист власних прав та свобод команді проєкту «Human Rights Clinic» успішно вдається завдяки співпраці з неурядовими організаціями, ініціативними групами та представництвом Омбудсмена України в південних областях України. Від дня старту ініціативи підписано 9 договорів про співробітництво та організацію взаємодії. Одним з ключових пунктів підписаних угод є переадресація складних кейсів правопорушень, здійснених на тлі відкритої або скритої дискримінації. Такі клієнти отримали повний супровід кваліфікованих спеціалістів проєкту.

Ще одним з основних напрямків діяльності організації є розвиток волонтерського руху завдяки залученню активної молоді. Студенти юридичних факультетів вишів проявляють неабиякий інтерес до проєкту, про що свідчать результати учбової практики, яку вони проходять на базі громадської організації «ПРОЖЕКТОР» під кураторством юристів проєкту «Human Rights Clinic». Наразі одна з практиканток Єлизавета Барашкова отримала можливість працювати в якості помічниці юридичної команди.

Відгуки від партнерів та суспільства

28 січня 2021 року в пресцентрі інформаційної агенції «Одеса-медіа» спеціалісти проєкту «Human Rights Clinic» разом з партнерами та клієнтами підбили підсумки звітного року. Оцінка роботи команди виявилася достатньо висока.

Більш того, рекомендації від дружніх та партнерських організацій дозволили керівнику проєкту Віталію Матвєєву та його команді стати лауреатом двох престижних премій і отримати почесну нагороду від ЛЖВ-спільноти за внесок в розвиток демократії, захист прав людини, боротьбу з дискримінацією в регіоні та Україні в цілому.

Віталій МАТВЄЄВ
член правління ГО «ПРОЖЕКТОР»,
керівник проєкту «Human Rights Clinic»,
адвокат, медіаюрист:

«2020 рік – це був рік виклику для всієї команди проєкту “Human Rights Clinic”. Ми його прийняли гідно та наглядно продемонстрували, що можемо бути гнучкими у нестандартних ситуаціях, швидко приймати рішення та досягати поставленої мети, незважаючи на пандемію в країні. І в цьому нам допомагали партнери та клієнти, які навчили нас прислуховуватися до сердець. Ми надихнули наших клієнтів боротися та захищати свої права від свавілля інших осіб. А сама велика перемога – це інвестування командного духу молоді для побудови демократичної держави, в якій кожен мав можливість висловитися та бути почутим».