ГО «ПРОЖЕКТОР» продовжує діалог з відомствами щодо захисту прав журналістів на Одещині

Чергове засідання міжвідомчої робочої групи з протидії кримінальним правопорушенням проти журналістів відбулося 29 вересня 2021 року в залі засідань Одеської обласної прокуратури.

З боку відомчих структур були присутні заступник керівника облпрокуратури Дмитро Вербицький, заступник начальника головного управління Національної поліції в Одеській області, начальник слідчого управління, підполковник поліції Олександр Саламаха та представники підрозділів. Від медіаспільноти до обговорення ситуації доєдналися регіональний представник ГО «Інститут Масової Інформації» (ІМІ) Павло Колотвін, комунікаційник ГО «ПРОЖЕКТОР» і координатор проєкту «Human Rights Clinic» Олексій Лосинець, керівник ГО «Центр публічних розслідувань» і головний редактор видання «Ізбірком» Валерій Болган, голова правління Одескої регіональної організації «Національна спілка журналістів України» Юрій Работін та журналістка видання «STOP Corruption Odessа» Далієль Фокіна.

На початку зустрічі керівники відомчих органів відзвітували про роботу останніх чотирьох місяців. Зокрема, після наради з керівником Одеської облпрокуратури Сергієм Костенко, що відбулась з нагоди Дня журналіста напочатку червня, була створена робоча група, яка розробила алгоритм дій при розв’язанні кримінальних правопорушень проти журналістів та скерувала його керівникам структурних підрозділів. Крім того у співпраці з журналістською спільнотою було систематизовано провадження за участю журналістів. В результаті визначено, що на даний час в Одеській області у провадженні знаходиться 30 кримінальних справ, пов’язаних з представниками масмедіа. Однак не всі справи стосуються перешкоджання професійної діяльності журналістів – шість проваджень несуть інший характер.

В цьому контексті учасники зустрічі порушили питання оцінки відповідальності за скоєні злочини проти журналістів та розібрали випадки, що наразі знаходяться на досудовому слідстві та судовому розгляді.

Наприклад, нещодавно суд виніс рішення щодо зловмисника, який напав на знімальну групу телеканалу біля стін церкви у середмісті Одеси під час зйомки сюжету. Як виявилось, це був охоронець установи, якому суд своєю ухвалою визначили покарання у вигляді адміністративного штрафу за дрібне хуліганство. В той же час медійна спільнота проглядає у цій ситуації кримінальний злочин за ознаками статті про перешкоджання журналістської діяльності. Відповідно, покарання за подібні дії повинні бути більш жорсткими, аніж штраф у розмірі від 51 до 119 гривень, що передбачено за обвинувачення у дрібному хуліганстві.

Обговорювалися й протилежні випадки, де постраждали журналісти не через свою діяльність, а через власні бізнес-інтереси, залучення у побутові конфлікти або використовувалися для тиску у вирішенні міжусобиць. Тому завданням органу досудового розслідування є встановлення належної кваліфікації діяння.

Крім того, було підбито підсумки семінару «Виявлення, розкриття і розслідування кримінальних правопорушень проти журналістів», що відбувся 26 серпня, а також відомства проінформували про перебіг розслідування найбільш резонансних справ. Щодо кейсів, які супроводжують медіаюристи проєкту «Human Rights Clinic», то за цей час одна справа щодо перешкоджання журналістської діяльності передана на розгляду суду, по двом випадкам триває слідство, й ще дві було закрито.