Наша звітність

Звіт за 2020 рік

Протягом 2020 року команда громадської організації «ПРОЖЕКТОР» працювала над реалізацією трьох проєктів.

Проєкт «Human Rights Clinic» став можливим завдяки підтримці Європейського фонду за демократію (EED) та Посольства Канади в Україні. Результати за рік роботи спеціалісти проєкту спільно з клієнтами та партнерами публічно підбили під час круглого столу 28 січня 2021 року. Партнерські організації та клієнти високо оцінили роботу команди та унікальність проєкту. Рекомендації, отримані наприкінці 2020 року, дозволили взяти участь у двох преміях та отримати престижні нагороди за вклад у розвиток демократії, захист прав людини та боротьбу з дискримінацією в регіоні та Україні в цілому.

Проєкт «Human Rights Clinic» дозволив не просто фіксувати правопорушення на півдні України, а використовуючи правові механізми, оперативно реагувати на випадки ненадання медичної допомоги, дискримінації на робочих місцях, переслідування та свавілля правоохоронних органів, неправомірні дії державних структур та органів влади.

Спеціалісти проєкту «Human Rights Clinic» надали понад 1000 консультацій різного характеру для цільових груп: ЛГБТ+ (зокрема ЧСЧ, трансґендерні особи), люди, затронуті епідемією ВІЛ/СНІД (люди, які живуть з ВІЛ, та їхнє близьке оточення), активісти правозахісного руху, журналісти, а також інші категорії, які зіткнулися з порушенням прав на тлі дискримінації. Це дозволило підвищити якість надання юридичного захисту від незаконних дій або бездіяльності з боку соціуму, держави, правохоронних органів, органів влади, а також мотивувати та мобілізувати спільноти на захист власних прав і свобод.

Цьому процесу сприяла співпраця з неурядовими організаціями, ініціативними групами і представником Омбудсмена України у південних областях. За звітній період в межах проєкту підписано 9 договорів про співпрацю та організацію взаємовідносин. Ключовим пунктом підписаних угод є переадресація клієнтів на повний супровід спеціалістами проєкту «Human Rights Clinic» випадків правопорушень, учинених на тлі відкритої або прихованної дискримінації. Завдяки цьому, юридична команда проєкту на чолі з адвокатом Віталієм Матвєєвим довела 39 випадки таких правопорушень до стадії розгляду проваджень у судових інстанціях. Третина кейсів – це кримінальні провадження за фактом злочинів, скоєних проти ЛГБТ, активістів та журналістів. Решта справ розглядаються у рамках адміністративного, цивільного, сімейного, трудового та інших процесів.

Найбільш резонансні провадження з дозволу підзахисних висвітлювалися у пресі. Однак через високий рівень внутрішньої стигматизації спільнот оприлюднені факти правопорушень надані у неповному обсязі. Причина тому – обмеження або заборона на розповсюдження відомостей з боку самих підзахисних, які були занепокоєні розкриттям інформації про себе та свої проблеми, через страх переслідування, нападів або інших протиправних дій по відношенню до представників ЛГБТ-спільноти, ЛЖВ, активістів правозахисного руху. І, дійсно, як показала практика психолога, понад 40% клієнтів, що звернулися до проєкту, мають внутрішню стигму та психологічні бар’єри для захисту себе від незаконних дій або бездіяльності третіх осіб, у більшості випадків – через незнання власних прав.

Тому з метою зниження самостигматизацій спільнот спеціалісти проєкту «Human Rights Clinic» провели 10 запланованих інформаційно-просвітницьких заходів, спрямованих на підвищення правової обізнанності та грамотності, підвищення мотивації цільвих груп задля захисту прав і свобод людини, громадянина та спільнот. Це також позитивно посприяло укріпленню репутації команди, а відповідно покращило взаємодію зі спільнотами.

Ще одним досягненням є підвищення рівня зацікавленності громадськості до проєкту та її відгук на діяльність команди, що демонструвало бажання громадськості бачити на реальних прикладах зміцнення значимості принципу верховенства права і принципу ненасилля у розв’язанні кейсів. Такий показник досягнуто шляхом інформування населення про роботу через доступні канали комунікації, а саме вебсайт організації, сторінки у соціальних мережах та публікації в пресі.

Крім того, можна зазначити незначне підвищення рівня терпимості правоохоронних та слідчих органів за звітній період, а також толерантне ставлення судових інстанцій щодо ЛГБТ+, ЛЖВ-спільноти та журналістів.

Таким чином, вдалося підвищити обізнанність суспільства у південному регіоні України у захисті прав людини та протидії дискримінації.

Національна медіакампанія #ЛікуйДобром стартувала завдяки підтримці Черноморського трасту регіонального співробітництва BST та Представництва ЄС в Україні. В рамках реалізації проєкту команда запустила у соціальних мережах масштабний флешмоб, спрямований на мобілізацію доброчинців та націлений на ліквідацію негативних психологічних наслідків пандемії коронавірусної інфекції COVID-19. Відправною точкою для флешмобу стали соціальні відеоролики, до зйомок у яких задіяли майжа два десятки відомих українців і лідерів громадської думки з різних сфер діяльності. Саме ці відео повінні надихнути українців робити прості добрі справи, які дають відчуття щирості, радості та щастя. Всі історії та прояви доброчинності поєднуються спільним хештегом #ЛікуйДобром у соціальних мережах. Адже цей головний меседж кампанії демонструє приклад солідарності та поваги до лікарів та медичних працівників, які перебувають на передовій в боротьбі з пандемією.

Крім того, медіакампанія отримала й свій окремий вебсайт www.likuidobrom.com.ua, де розміщені подробиці проєкту, а головне – доброчинці та їхні ідеї.

Освітні програми «Шо за FAQ» та «неКекс» розпочато завдяки підтримці компанії «Playtika UA» за участю YouTube-каналу FAQ TV. Вихід випусків програм заплановано на весну 2021 року.