«Клініка прав людини» закликає військове керівництво розслідувати катування представників ЛГБТ-спільноти у середмісті Одеси

В той час, коли світ шокований військовими злочинами Російської Федерації на території України, у середмісті Одеси відбувається інше безчинство, яке може дискредитувати українських захисників і захисниць. Команда громадської організації «ПРОЖЕКТОР» і проєкту «Human Rights Clinic» була вражена інцидентом, про який розповідаємо далі, адже активно допомагає українській армії: наприкінці березня передали необхідне до морського командування, а зараз продовжує збір коштів для закупівлі індивідуальних аптечок для військових ЗСУ.

Від початку повномасштабного вторгнення ворожої армії на територію України, у суспільстві суттєво змінилися настрої та збільшилася кількість правопорушень. Один з таких індикаторів – зростаюча нетерпимість щодо представників ЛГБТ-спільноти. Проте тепер говоримо ще й про порушення абсолютного права людини – заборону на катування.

Інцидент стався у вівторок, 5 квітня. До проєкту «Human Rights Clinic» звернувся ЛГБТ-активіст, який раніше вже отримував допомогу команди юристів. Він заявив, що його співмешканців віком 18 та 21 рік затримали на блокпосту в центрі Одеси та відправили на примусові роботи. Прояснюючи ситуацію у комунікаційників військових формувань, підтвердилось, що керівництво Одеської ОВА заборонило видавати повістки з військкоматів на блокпостах, тим паче, насильно залучати до будь-яких робіт, а про затримання молодих хлопців із зазначеної локації нічого не повідомлялося. На звернення у поліції відповіли чекати три доби після зникнення, а вже потім звертатися.

Проте хлопці з’явилися вдома ввечері, майже перед початком комендантської години. В них був шоковий стан, обличчя розмальовані печатками «Сплачено», на тілі забої та садна. Хлопці заявили, що люди у військовій формі з блокпосту над ними знущалися та били, а після катувань загрожуючи їхньому життю примусили до праці.

Наступного дня хлопці прибули до офісу ГО «ПРОЖЕКТОР», де розповіли, що відбувалося в ті години їхнього зникнення…

Катування серед білого дня

Близько 14:00 обидва хлопці поверталися додому, і в черговий раз проходили через блокпост, розташований біля будинку, в якому орендували тимчасове житло. Тут вкотре перевірили їхні документи.

«Я пред’явив свій єДокумент в додатку “Дія” та довідку від ОСББ про те, що проживаю за вказаною адресою. Але особи в військовій формі, які знаходилися на блокпості, сказали, що я не можу проходити далі, тому що “Дія нічого не підтверджує”, після чого відштовхнули мене за межу блокпосту», – розповідає наймолодший.

Тоді його товариш заступився за нього, зробивши зауваження, що не сподобалося людям у формі. Вони після цього оточили юнака та насильно потягнули у підвальне приміщення біля блокпосту.

«Коли мене притягнули в підвал, де у мирний час працював паб, знаходилося десь 15 осіб, в тому числі жінки. Один з них завдав мені удар під дих та по печінці, а далі ще п’ятеро по черзі били мене по голові, рукам, ногам, сідницям. Інші присутні спостерігали та лише цинічно насміхалися», – згадує другий хлопець.

Він зазначає, що люди у формі змусили його одягнути два бронежилети та каску. В цій амуніції вони вимагали його присідати та віджиматися.

Тим часом, до блокпосту з орендованої квартири вийшов їх третій співмешканець у відповідь на телефонний дзвінок про те, що хлопців з невідомих причин не пропускають додому. Він підійшов до вартових, але й другого затриманого вже спустили до підвалу, де також на нього одягнули два бронежилети та каску. Третьому товаришу один з головних сказав йти звідти, бо треба «розважитися» – і повернувся до підвалу.

Далі над обома хлопцями знущалися: на змор змушували виконувати фізичні вправи, пригнічували, ображали та не скупилися на гомофобні вислови на кшталт «Зверху чи знизу?», «Хто кого?» на інші. А коли не чули відповіді на питання, жорстко били палицями, схожими на більярдні киї.

«Через втому ми зупинялися, а вони нас били знов і знов. Коли ми попросили попити води – теж били… Один з них сказав, що нам дуже не пощастило, та спробував вдарити мене у пах, але я встиг підставили руку, по якій він вдарив – від удару палиця зламалася навпіл», – згадує постраждалий.

Далі катування лише погіршилися: хлопцям наділи на голови металічні тари та протягом декількох хвилин били палками по ним, глушивши затриманих. Після наказали взяти один одного за руки та синхронно присідати.

«Якщо в нас це не виходило – вони знову били нас палкою, – розповідає хлопець, згадуючи, що під час цього їм погрожували поголити та відстрелити статеві органи. – По наших документах вони побачили, що ми з Нової Каховки, тому говорили, що такі як ми мали перебувати на першій лінії фронту або взагалі бути знищені».

Катування під керівництвом чоловіка, якого інші називали лейтенантом, тривали близько двох годин. Випустили хлопців з підвалу після того, як на обличчя проставили багато печаток з написом «Сплачено». Однак на цьому знущання не закінчилися.

Неначе работоргівці

«Нам сказали, що тепер ми можемо загладити свою провину й мусимо таскати мішки з піском на іншій локації. Звісно, ми погодилися, бо ми боялися за своє життя», – додають хлопці.

Юнаки вийшли з підвалу. Їм наказали взятися за руки та йти попереду синьої автівки, за кермом якої були чоловіки, які, за слів постраждалих, представлялися старшиною та капітаном. Сидячі в авто, вони знімали знущання на камеру власних смартфонів, викрикували гомофобні образи, сигналили та поступово прибавляли швидкості автомобіля, наказуючи хлопцям бігти. Так вони пройшли два квартали середмістям до іншої локації.

«Тут у нас відібрали телефони і сказали, якщо ми комусь щось розповімо, то більше не житимемо», – продовжує розповідь.

Наступні три години затримані носили і перевантажували мішки з піском, а після їх відвезли до чергового блокпосту.

«Десь о 19:30 нас з блокпосту відвезли у відділ поліції. Причину, за якою нас привезли, не пояснили, однак особи, які нас туди привезли, були вимушені писати якісь пояснення. Тут нас відпустили – й ми пішли додому, через той самий блокпост, де затримували, бо іншого проходу до квартири нема. Зустрів нас один з тих, хто знущався над нами з фразами: “Вас що відпустили? Ви з цього щось засвоїли, сподіваюсь?”», – засмучено завершують історію співрозмовники.

Декілька слів про передісторію

Як розповідають постраждалі, цькування на блокпості почалися приблизно за тиждень до цієї події, коли змінилися вартові. За їхніми словами, попередній склад тих, хто тут чергував, не проявляв неповаги та зацікавленості до них. Проблеми почалися вже з новим складом блокпосту після того, як під час перевірки телефонів особи у військовій формі виявили, що хлопці є представниками ЛГБТ-спільноти. З кожним наступним разом, коли юнаки були вимушені повертатися до орендованого житла через блокпост, то чули гомофобні вислови та образи. В решті решт, події розгорнулися вищезазначеним чином.

Незважаючи на шок, за підтримки друзів та юридичної команди проєкту «Human Rights Clinic», ввечері 5 квітня хлопці написали заяви до поліції, а зранку наступного дня звернулися до лікарні, де засвідчили всі тілесні ушкодження. Окрім поліції, заяви по факту кримінального злочину направили й до Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону.

Обидва хлопці продовжують проходити медичне обстеження, а також їм запропановано психологічну підтримку від проєкту «Human Rights Clinic».


Ця новина опублікована за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Її зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.