Офіс ГО «ПРОЖЕКТОР» відвідав засновник Центру медицини розуму та тіла, американський психіатр Джеймс С. Гордон

13 жовтня 2022 року відбулась зустріч психологічної команди громадської організації «ПРОЖЕКТОР» з американським письменником та психіатром Джеймсом С. Гордоном – засновником та директором некомерційної освітньої організації «Центр медицини розуму та тіла». На запрошення завідувача кафедри психології та психотерапії Українського Католицького Університету Романа Кечура він втретє відвідує Україну – і вперше його візит припадає на Одесу. Його мета – знайомство з місцевими організаціями, які допомагають жінкам, що постраждали від насильства, та людям з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР), а разом з цим – вивчення ситуації щодо психологічного травмування серед населення у час війни та висвітлення її у світових медіа.

На початку зустрічі доктор Джеймс С. Гордон розповів про діяльність Центру медицини розуму та тіла, розроблених програмах та методиці, котрим навчають спеціалістів для роботи з людьми, що зазнали насильства.

«Ми починаємо працювати, коли з’являється кризисна ситуація в країні. По дорозі в Україну ми згадували, як працювали на Гаїті після руйнівного урагану в 2010 році, як працювали під час і після війни на Балканах, Середньому Сході, Африці. Тепер ми тут», – констатував гість.

Окремо він розповів історію правозахисниці з Південного Судану, яка втратила свою родину під час озброєного міжетнічного конфлікту між народами нуер та дінка. Жінка була у відчаї, коли наважилась відвідати один з тренінгів Центру. Однак з часом після навчання тут вона створила власну організацію для жінок, які постраждали від війни, зґвалтувань, втратили членів родини. Крім того активістка долучилася до факультативної діяльності й навіть урегулюванню ситуації в своїй країні через навчання лідерів та членів місцевих політичних партій.

Базується навчання на альтернативній медицині з використанням медитації, роботи з власним тілом, малювання й інших підходів. Центр зосереджується на навчанні психологів, вчителів та фахівців, які дотичні до психології. Проте отримують ці знання й лідери жіночих груп, юристи, військові. Щодо останніх, то важливо зазначити, що у 2008 році Центр медицини розуму та тіла виграв дослідницьку премію від Міністерства оборони США за вивчення підходу «розум-тіло» серед ветеранів, які повернулися з війни в Іраку та Афганістані, та їхніх родин. Тому передові відомства зацікавлені в отриманні зібраного досвіду та впровадженні даного підходу.

У відповідь психологиня проєкту «Human Rights Clinic» Юлія Арсієнко зазначила, що в умовах воєнного часу, які для професійної спільноти в Україні стали новим викликом, є важливим швидке переорієнтування на роботу з психологічними травмами, отриманими під час бойових дій та воєнного конфлікту. Пріоритетності для спеціалістів її профілю набуває питання регулярного проходження супервізій та пошук нових методів і знань в області роботи з психологічними та психічними травмами як серед військового, так і цивільного населення, а також як окремих категорій – внутрішньо переміщених осіб, біженців за кордоном та осіб, які повертаються на деокуповані території.

Особливу увагу приділили питанню організації безпечного місця для зустрічей груп підтримки жертв насильства. Проєктний менеджер Олексій Лосинець запевнив гостя у досвіді створення таких місць на прикладі реалізованих на базі ГО «ПРОЖЕКТОР» ініціатив – Центру тимчасового перебування для ВПО-ЛГБТК+ та Шелтеру для трансґендерних та небінарних людей в Одесі. Після психологиня Тетяна Разінкова поділилася власним досвідом роботи з групою психологічної підтримки, яка проводиться щотижнево для спільноти у прихистку.

На прикладі реальних кейсів спеціалісти громадської організації окреслили ситуацію щодо фактів воєнних злочинів, зокрема насильницьких дій до цивільних, які виїжджали з окупованих територій на підконтрольну частину України, свідчень очевидців зґвалтувань жінок та дівчат на окупованих територіях та фактів злочинів на тлі нетерпимості за ознаками СОҐІ.

Керівник ГО «ПРОЖЕКТОР» Віталій Матвєєв порушив вкрай важливу тему. На його думку, чимала увага повинна бути прикута до збору доказової бази серед жертв насильства, особливо у випадках сексуального та фізичного, коли строки оперативних дій вкрай малі. У досвіді його юридичної команди є кейси, коли жертва такого злочину занадто пізно зверталася за допомогою, коли кривдника притягнути до відповідальності вже неможливо. Після цього з гостем із США він обговорив існуючий закордонний досвід та можливості співпраці у межах збору доказової бази насильства за допомогою спеціалістів в області психіатрії та судової медичної експертизи.

По завершенню зустрічі доктор Джеймс С. Гордон виявив повагу до команди ГО «ПРОЖЕКТОР», яка в свою чергу запевнила у готовності до плідної співпраці.