Кейси «Клініки прав людини» з порушення прав журналістів – на перевірці прокуратури 💼

Прокуратура Одеської області ретельно вивчить випадки порушення прав журналістів та перевірить перебіг розслідування справ щодо перешкоджання журналістської діяльності в регіоні, в тому числі кримінальні провадження, які супроводжує керівник проєкту «Human Rights Clinic», медіаюрист і адвокат Віталій Матвєєв. Крім того, розпочато заходи щодо налагодження ефективної взаємодії правоохоронних органів з представниками ЗМІ та створена міжвідомча робоча група з метою узгодження роботи правоохоронних органів у протидії кримінальним правопорушенням проти журналістів.

Саме такі результати отримала журналістська спільнота після зустрічі з керівником Одеської обласної прокуратури Сергієм Костенко, що відбулася на початку минулого тижня. У нараді також взяли участь заступник керівника облпрокуратури Дмитро Вербицький, керівники структурних підрозділів відомства та заступник начальника головного управління Національної поліції в Одеській області – начальник слідчого управління Олександр Саламаха. До бесіди з боку мас-медіа за ініціативою регіонального представника Інституту Масової Інформації (ІМІ) Павла Колотвіна були запрошені представники громадської організації «ПРОЖЕКТОР» Віталій Матвєєв і Олексій Лосинець, а також головний редактор видання «Ізбірком» Валерій Болган.

Основну увагу в ході спілкування учасники приділили проблемним питанням в організації розслідування кримінальних проваджень щодо перешкоджання журналістській діяльності, взаємодії правоохоронних органів з неурядовими організаціями та ЗМІ. Проте як з боку прокурорів, так й представників масмедіа і правозахисників акцент було зроблено на необхідності попереджати порушення щодо журналістів. Адже останні роки Одещина стабільно перебуває серед областей-лідерів з порушень свободи слова. В прокуратурі заявили, що на контролі мають лише 14 справ щодо протиправних дій по відношенню до представників преси у той час, як спільнота називає інші цифри.

Для звірки та подальшого контролю до обласної прокуратури передана інформація майже по 30 фактам порушення прав журналістів і незаконного втручання в професійну діяльність за останні роки, які зафіксував ІМІ.

Але чому така ситуація склалася із перебігом розслідувань таких справ?

Проблемі – не перший рік

Тут згадаємо про пресконференцію «Чому не розслідуються злочини проти журналістів?», що відбулася в Одесі 17 серпня 2020 року за ініціативою ГО «ПРОЖЕКТОР». Приводом для неї стала все та ж проблема – «журналістські» справи ніяк не просуваються через бездіяльність правоохоронців. Практика медіаюристів показує, що у відомствах навмисно тягнуть із розслідуваннями, а в деяких випадках слідчі органи потайки закривають провадження і не передають матеріали до суду.

Як зазначив представник Уповноваженого ВРУ з прав людини у південних областях Олександр Остапенко під час пресконференції, в органах Національної поліції не існує напрацьованих практичних методик розслідування і забезпечення доказової бази кримінальних правопорушень, які стосуються журналістської діяльності. Тому в поліції або «зливають» такі кейси, або не відпрацьовують їх, або роблять все можливе, щоб змінити кваліфікацію справи, наприклад, на побутовий конфлікт.

Це підтвердили й у журналістській профспілці. За даними члена правління Одеської регіональної організації «Національна спілка журналістів України» Євгена Вовка, майже за три десятиріччя їхній осередок зафіксував близько 60 фактів неправомірних дії проти журналістів, при цьому більшість з них не розслідується взагалі. За його словами, причина тому – слідчі часто не розуміють, що таке інформаційні правовідношення та що розслідувати у випадках з порушенням прав журналістів і перешкоджанням їхньої діяльності. Більш того, він нагадав, як у 2015 році проводилась конференція за участю співробітників МВС і прокуратури, де було обіцяно розробити методичні рекомендації щодо розслідування даної категорії злочинів. Проте цього не зроблено, а розроблені рекомендації ІМІ ніхто не використовував, зазначив Євген Вовк.

Провадження в роботі

Лише за минулий рік Інститут Масової Інформації зафіксував 18 випадків порушення прав журналістів в Одеській області. Однак далеко не всі кейси успішно просуваються у слідстві, зазначив регіональний представник ІМІ Павло Колотвін.

Про це свідчить й досвід проєкту «Human Rights Clinic», де наразі медіаюристи супроводжують 5 кримінальних проваджень. Коротко про них:

Недопущення журналістів на сесію Одеської міськради 14 червня 2017 року. Під час штовханини на ґанку адмінбудівлі невідомі розбили ноутбук журналіста (а нині – головний редактор) видання «Ізбірком» Валерія Болгана. Законники справу закривали, але юристи проєкту оскаржили постанову про закриття провадження до суду. Нині розгляд справи триває, проте діям муніципальної варти, що перешкоджала представникам масмедіа потрапити до сесійної зали, й досі не надана законна оцінка.

27 грудня 2018 року під час брифінгу в холі Малиновського райсуду Одеси мер міста Генадій Труханов у відповідь на питання кореспондента української служби новин «Радіо Свобода» Михайла Штекеля насильно відтягнув його у натовп до рук невідомих осіб, а сам міський голова пішов геть. Ця справа також була безпідставно закрита слідчим. Тому юристи проєкту направили скаргу до прокуратури і отримали позитивну реакцію – постанова була скасована і наразі судовий процес триває.

Справа журналістки видання «Українська служба інформації (УСІ)» Ганни Покровської, мабуть, ліпше за інші просувається. Мова йде про випадок в Одеській державній академії будівництва та архітектури (ОДАБА), що трапився 22 січня 2020 року. Тоді охоронець вишу не дав пройти журналістці до приміщення закладу для виконання редакційного завдання, відібрав в неї бейдж з посвідченням та погрожував розправою. Зараз готується повідомлення про підозру та направлення обвинувального акту до суду.

Ще одна справа з недопущенням журналістів до сесії місцевої ради. На цей раз «виділилася» Авангардська селищна рада Овідіопольського району (зараз – Одеського району), депутати якої ухвалили рішення заборонити журналістам бути присутніми на сесії ради 4 червня 2020 року.  За словами журналістки «7 каналу» Ксенії Сітінської, яка написала відповідну заяву про перешкоджання професійній діяльності, держслужбовці начебто аргументували свої дії карантинними обмеженнями. Органи національної поліції не бажали відкривати провадження за даним фактом, тому юристи організації звернулися до слідчого судді зі скаргою. Провадження зареєстровано, але слідчі органи тишком безпідставно його закрили, не допитавши ні свідків, ні потерпілу. За скаргою юристів до прокуратури постанова про закриття скасована, слідство продовжено.

Ще за одним позовом головного редактора видання «Ізбірком» Валерія Болгана відкрито провадження за участю адвокатки Юлії Лісовської – і все через Правила пропускного режиму до будівлі Одеської ОДА і Одеської облради. В них обмежується журналістам доступ до приміщення. Підписав цей документ командир військової частини №3012 і затвердив  голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький 29 січня 2021 року. В ньому, окрім порушень прав журналістів, адвокат позивача Віталій Матвєєв вбачив ще й дискримінаційну складову – більш суворі обмеження  стосуються саме представників масмедіа, яким не можуть пересуватися будівлею без супроводу. Перше судове засідання вже відбулося 17 травня, наступне – 23 липня.

А поки тривають судові процеси, правозахисники спільно з командою проєкту «Human Rights Clinic » визначили подальші заходи щодо налагодження ефективної взаємодії правоохоронних органів з представниками засобів масової інформації. Крім того, команда ГО «ПРОЖЕКТОР» з представниками громадського сектору має намір провести низку просвітницьких заходів за участю прокурорів, слідчих, дізнавачів та журналістів Одещини, спрямованих на покращення ситуації щодо захисту прав журналістів в регіоні.


Ця стаття опублікована за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Її зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.