Курсанти одеської Академії поліції дізнавалися про дискримінацію від спільнот та їхніх захисників

З 20 по 23 липня 2021 року в Одеському центрі первинної професійної підготовки «Академія поліції» відбувся тренінг «Дискримінація в Україні», метою якого є формування толерантного ставлення до представників ключових груп населення. Слухачами стали майже сотня курсантів навчального закладу – майбутніх поліцейських та слідчих. Одним з головних організаторів та спікерів масштабного заходу стала команда проєкту «Human Rights Clinic» громадської організації «ПРОЖЕКТОР».

Перший день тренінгу був присвячений проблемам людей, які живуть з ВІЛ/СНІД. Директорка БО «100 відсотків життя. Одеса» Алла Ходак зробила огляд епідемії ВІЛ/СНІД в світі та виділила особливості її розвитку в Україні. Після чого присвятила час обговоренню етичних та соціальних аспектів епідемію, питанням стигматизації та дискримінації представників ЛЖВ-спільноти.  Також спікерка розповіла про профілактику та боротьбу з ВІЛ-інфекцією, антиретровірусну терапію та доконтактну профілактику PrEP. По завершенню першого тренінгового дня всі бажаючи мали нагоду пройти безкоштовне анонімне експрес-тестування на ВІЛ та інші захворювання, що передаються статевим шляхом.

Наступного дня регіональна представниця БО «Благодійний фонд «ВОЛНА» в південних областях Юлія Коган розвінчувала міфи про залежності та розповідала про реалії людей, які живуть з наркозалежністю. Окремий блок вона присвятила національним політикам, пов’язаним з протидією розповсюдженню наркотичних речовин, та роботі з правоохоронними органами. Останньою лекцією стало питання терапії наркозалежності, правам та обов’язкам пацієнтів, які знаходяться на замісній підтримуючій терапії.

Дискримінацію ЛГБТКІ+ в Україні обговорювали з курсантами у третій день тренінгу. Керівник відокремленого підрозділу ГО «Асоціація ЛГБТ «ЛІГА» в Одесі Іван Терещук розтлумачив правові визначення понять та порушив серед аудиторії сучасні проблеми спільноти, зокрема права, які недоступні гомосексуальним людям в Україні.

Фінальним акордом просвітницької програми стала презентація проєкту «Human Rights Clinic» командою ГО «ПРОЖЕКТОР», який реалізовується за підтримки Європейського фонду демократії (EED) та Посольства Канади в Україні. Модерував панельні модулі четвертого дня, присвяченому захисту прав людей, вразливих до дискримінації, координатор проєкту Олексій Лосинець. Керівник проєкту, адвокат Віталій Матвєєв разом з юристкою Кароліною Палайчук розібрали ключові та стратегічні кейси, що зараз знаходяться на досудовому розслідуванні та розгляді проваджень в судах. Також спікери проінформували про можливості адвокаційної роботи на прикладі справ «Альбіна Котович проти МОЗ» (2019) та «Ґенрі Дем’янович проти МОЗ України» (2021). Психологиня Юлія Арсієнко розповіла про психологічно-мотиваційну підтримку в судових процесах та впливі стигми та дискримінації на вразливі версти населення. «Родзинкою» завершального дня стало поспілкуватися курсантів з трансґендерною жінкою Марією Вініченко, інтереси якої представляє адвокат Віталій Матвєєв в рамках проєкту «Human Rights Clinic» у кримінальній справі проти неї.

Загалом слухачами тренінгу стали 93 курсанта з особистого складу навчальних взводів факультету підготовки фахівців для підрозділів превентивної діяльності. Допомогали в проведенні заходу Одеський державний університет внутрішніх справ МВС України та Всеукраїнська фундація захисту прав і свобод людини.