Протягом «16 днів проти насильства» говорили про злочини проти ЛГБТ, булінг підлітків та людей з ВІЛ 🎦

Щорічно, починаючи з 25 листопада по 10 грудня, в Україні проходить кампанія «16 днів проти насильства», метою якої є привернення уваги до проблем подолання насильства в сім’ях, жорсткого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми, захисту прав людини. В черговий раз громадська організація «ПРОЖЕКТОР» долучилась до цієї кампанії.

Починаючи з цього року, проєкт «Human Rights Clinic» розширив перелік вразливих категорій, яким надаються юридичні та психологічні послуги, додавши до нього жертв домашнього насильства. Адже, як виявилось у попередній рік роботи, захист прав ЛГБТК+ та людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, тісно пов’язаний з різними формами насильства щодо цих груп. Крім того, в Україні внаслідок емоційного напруження через втому від пандемії COVID-19 побільшила кількість злочинів і проявів ненависті, агресії, дискримінації.

Віталій МАТВЄЄВ
член правління ГО «ПРОЖЕКТОР»,
керівник проєкту «Human Rights Clinic», адвокат:

«Насильство – вкрай поширене явище у суспільстві. У багатьох потерпілих є страх перед у зверненні до поліції. По-перше, вони бояться говорити вголос, тому що вважають, що насильник може їх переслідувати та чинити інші протиправні дії. По-друге, як показують опитування, потерпілі не звертаються до правоохоронних органів, бо мають недовіру до цих структур»

Правозахисник нагадує, що сьогодні є різні дієві механізми протидії насильству. Один з таких інструментів – обмежувальний припис. Рік тому адвокат домігся в суді такої санкції для насильника, що не дозволила йому наближуватися до потерпілої особи ближче, ніж 50 метрів. Проте такі рішення, частіш за все, виняток, адже можливі лише за умови, що жертва насильства буде готова виборювати власні права та йти до суду.

Серед інших кейсів проєкту, в яких насильники отримали покарання, можна виділити кримінальну справу, що вилилася із булінгу дівчини, справу про побиття геїв заради легкої наживи та справу про виселення чоловіка з дому його родиною через ВІЛ-позитивний статус. Наразі дедалі частіше стали з’являтися випадки, коли насильство відбувається на тлі гомофобії, трансфобії та СПІДофобії, при тому навість усередині вразливих спільнот.

Актуальність теми підтверджує й психологиня проєкту Юлія Арсієнко. Зараз у неї в роботі – 6 кейсів у зазначеній проблематиці: фізичне насильство над всиновленим підлітком, насильство на робочому місці та чотири випадки булінгу.

Фахівчиня зазначає, щонайменше у кожні третій родини підліток стикається з насильством, зокрема моральним та економічним. Почастішали звернення щодо булінгу та мобінгу – насильство над дитиною у школі та цькування дорослих на робочому місці. Більш того, спостерігається зростання таких випадків по відношенню до представників ЛГБТ-спільноти.

Один з таких показових кейсів, з яким зіткнулися спеціалісти проєкту, стосувався багаторічного булінгу учня 11 класу, який позиціонує себе як відкритий представник ЛГБТ-спільноти. Через свою особливість однокласники влаштовували йому пастки та «темні зустрічі» на задньому подвір’ї школи, часто погрожуючи ножом, та морально пригнічували. Вдома теж була напружена обстановка. Родина знала про його вподобання, але не сприймала. За словами хлопця, батько мешкав окремо від сім’ї та вкрай негативно ставився до юнака. Проте мати, яка трималася перший час осторонь проблеми, наполягала на спілкуванні сина з батьком через тяжку хворобу останнього. В свою чергу, чоловік бив хлопця, змушував жити при відкритих дверях кімнати, контролюючи недопущення «гейських справ», постійно соромив та ображав.

Всі ці подробиці були встановлені під час психологічних сесій, які показали, що хлопчина морально не в змозі суперечити думці родини через свій молодий вік та залежність від батьків. Тому спеціалісти проєкту надали юридичні консультації матері підлітка щодо захисту прав дитини та протидії насильству в родини.

Про поширення насильства щодо ЛГБТ говорили й юристки проєкту Кароліна Палайчук та Єлизавета Барашкова в ефірі програми «Good As You» під час радіомарафону, присвяченому всеукраїнській акції «16 днів проти насильства». Вони більш детально розповіли про ситуацію із правозахистом представників спільноти, стан кримінальних проваджень, відкритих за фактами злочинів, скоєних на ґрунті ненависті, та інше.

Протягом проведення кампанії «16 днів проти насильства» громадська організація «ПРОЖЕКТОР» також розширювала мережу партнерів та разом з представниками Української фундації громадського здоров’я прийняли рішення щодо намір про підписання Меморандуму про співпрацю у захисті прав жертв домашнього та ґендерно-обумовленого насильства.