ГО «ПРОЖЕКТОР» долучилась до обговорення з поліцією дотримання прав дітей в умовах воєнного стану

16 грудня за ініціативою Уповноваженого Верховної Ради з прав людини в Одеській області у просторі «Veterans Hub Odesa» відбулась робоча зустріч з представниками ювенальної превенції, куди були запрошені представники громадської організації «ПРОЖЕКТОР».

У привітальному слові начальниця управління з моніторингу дотримання прав дитини Секретаріату Омбудсмена Олена Вихор зазначила, що понад 13 тисяч дітей було незаконно депортовано з України до країни-агресора та на непідконтрольні території. З них, за інформацією Національного інформаційного бюро, на сьогоднішній день вдалося повернути лише 121 дитини.

У відповідь старша інспекторка з особливих доручень управління дотримання прав людини Національної поліції України в Одеській області, підполковник поліції Жанна Мішкевич підкреслила, що кожен факт зникнення дитини повинен бути зареєстрований. За процедурою, якщо дитину правоохоронці не знаходять протягом доби, зникнення кваліфікують за статтею 115 Кримінального кодексу України (вбивство), а разом з цим інформацію про розшук розміщують на офіційній сторінці сайту Головного управління Нацполіції.

Однак перелік питань щодо дотримання прав дітей в умовах воєнного стану значно ширший. Зокрема, в розрізі ситуації в регіоні спеціаліст Офісу Омбудсмена в Одеській області Тарас Кошевий розповів про напрямки діяльності представництва та визначив ключові звернення щодо порушення прав дитини. За його словами, питання щодо права на соцзахист, освіту, культуру тощо, вирішуються соціальними службами, а ось до представництва найчастіше доходять питання побутового характеру. Водночас, він підкреслив, що знедавна в області запрацювали мобільні бригади реагування на факти насильства у сім’ї, в склад яких входить соціальний працівник та психолог. За його словами, ці бригади по Одесі вже отримують близько 15-20 викликів на добу, а в деяких випадках необхідна допомога з боку правоохоронців.

Далі керівник ГО «ПРОЖЕКТОР», адвокат і правозахисник Віталій Матвєєв поділився досвідом протидії домашнього насильства, існуючою і дієвою практикою, а також наголосив на проблематику цих моментів. Наприклад, є проблеми під час виконання обмежувального припису, а саме чинні програми для кривдника не працюють у повному обсязі.

В свою чергу представники ювенальної поліції зазначили, що у частині випадків не мають повноважень щодо впливу на вирішення ситуації, тому потрібна спільна взаємодія з організаціями громадського сектору, правозахисниками, Офісом Омбудсмена та іншими дотичними установами.

По завершенню учасники зустрічі порушили питання дітей, евакуйованих до Європи.

«Ми не до кінця знаємо, що відбувається за кордоном з жінками і дітьми – і нам ще буде з чим працювати щодо відновлення прав українців за кордоном, які потерпіли від порушення права на працю, торгівлі людьми, проституцією та іншими діями», – констатували присутні.

До зустрічі також долучилась й представниця Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин в Одеській області Оксана Харітонова, які разом з представниками ГО «Ветеранс Хаб Одеса» торкнулися теми зниклих безвісті військових, чиї жінки і діти не втрачають надію.

Таким чином, ця ознайомча зустріч допомогла визначити напрямки для спільної роботи, особливо щодо протидії домашньому насильству і дотриманню прав дітей в умовах воєнного стану.