Кейс: «Карантинний бонус» від поліцейських міг коштувати одеситу 17 000 гривень 💼

Одесит був шокований, коли побачив у мобільному додатку «Дія» штраф у розмірі 17 тисяч гривень. На екрані свого смартфону він прочитав: «Стягувач: Суворовський районний суд міста Одеси». Поки збентежений чоловік намагався зрозуміти, що трапилося, на всі його рахунки виконавча служба наклала арешт. За допомогою він звернувся до проєкту «Human Rights Clinic» громадської організації «ПРОЖЕКТОР».

Юридична команда швидко проаналізувала реєстр судових рішень та з’ясувала, що мова йде про подію, яка сталася ще у лютому 2021 року.

Тим суботнім вечором чоловік із сім’єю влаштували вдома родинне свято. У вузькому колі бесіда затягнулася до пізньої ночі. Але ці тривалі розмови на кухні видалися не до вподоби сусіду, з яким раніше вже були суперечки, і, немов за сценарієм, він викликав поліцію.

На виклик прибув патруль поліцейських. Вони затримали господаря квартири, бо той відмовився визнавати гучність нічної бесіди, та доставили до найближчого відділку поліції. На місці правоохоронці склали протокол, за яким чоловік згодом сплатив штраф за порушення громадського спокою та порядку – й на тому цю історію забув.

Однак за інформацією в реєстрі виявилось, що в ту ніч було складено ще один адміністративний протокол – про порушення вимоги Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину, з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19» від 09 грудня 2020 року за №1236. Згідно з рішенням Суворовського райсуду Одеси, затриманий перебував у відділку поліції без документів, які посвідчують його особу, за що тепер повинен сплатити чималий штраф.

Як зазначає керівник проєкту «Human Rights Clinic», адвокат Віталій Матвєєв, ця абсурдна ситуація наглядно демонструє, як поліція «створює статистику» правопорушень і злочинів. Адже фактично чоловікові фабрикували справу вже в той момент, коли забрали зі свого помешкання до відділку без будь-яких документів і навіть не попередили про відповідальність за це. В результаті суд тишком-нишком розглянув адміністративний протокол і виніс рішення про стягнення 17 000 гривень та судовий збір, про що чоловік дізнався лише півроку потому.

Апеляційну скаргу захисник направив у грудні 2021 року. В ході розгляду справи суддя продивився майже 60 записів з нагрудних відеокамер патрульних із затриманням одесита за місцем його мешкання, доставленням його до відділку поліції та під час складання матеріалів за порушення громадського порядку. Проте будь-яких відомостей в підтвердження обставин, викладених у адміністративному протоколі про порушення правил карантину, суддя так й не знайшов. Більш того, підзахисний підкреслив, що під протоколом стоїть не його підпис!

Таким чином, 21 січня 2022 року Одеській апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції та закрив провадження про притягнення чоловіка до адміністративної відповідальності та сплати великого штрафу. Зараз особисті рахунки підзахисного розблоковані, а сам він розмірковує про необхідність захисту своїх прав, порушених через свавілля правоохоронців.