Кейс: Психологічна онлайн-підтримка та робота із самостигматизацією представника ЛГБТ-спільноти 💼

Пізно ввечері 14 квітня 2020 року через форму для звернень на сайті ГО «ПРОЖЕКТОР» надійшов лист від аноніма наступного змісту: «Вітаю! Я скоріш за все бісексуал і у мене проблеми із самовираженням, тим паче в моєму віці. В мене нема друзів. Я звик бути скритним. Я розумію, що це проблема. Тому й написав. Бажаю отримати хоча б якусь психологічну допомогу та пораду: що робити?». Із зворотних контактів – лише адреса електронної пошти, яку передали психологині проєкту «Клініка прав людини» Юлії Арсієнко для подальшої роботи.

Майже добу знадобилося фахівчині, щоб перейти від листування до спілкування у Skype з адресатом. Ним виявився 35-річний представник ЛГБТ-спільноти, який проживає спільно з батьками у невеликому містечку на Житомирщині.

– Особисті дані клієнт давати поки побоюється у зв’язку з минулим досвідом. Він глибоко травмований у дитинстві, зазнав насильства від батька. Зараз переймається через самотність та відсутність партнера, страждає від неможливості відкрито жити, тому бажає переїхати в інше місто. Тим паче, нещодавно через карантин втратив роботу, – розповідає про консультацію-знайомство з клієнтом психологиня.

За підсумками консультування, в анамнезі життя клієнта було фізичне і емоційне насильство, цькування, стигматизація та дискримінація з боку родини та інших осіб. Клієнт боявся і не довіряв нікому. Консультації протягом перших трьох тижнів допомогли психологині увійти в довіру до клієнта та надати повноцінну моральну підтримку. В результаті чоловік отримав інформацію про свої права та став більш контактним.

Через півтора місяця від початку роботи зі спеціалісткою проєкту клієнт почав демонструвати позитивну динаміку, незважаючи навіть на ретравмування низкою факторів: зловживання його батьком алкогольними напоями і, як наслідок, напруженні стосунки в родини, а також стурбованість посиленням карантинних заходів в регіоні через зростання захворюваності населення на коронавірусну інфекцію COVID-19.

Згодом чоловік став більш впевнений і мотивований до змін в житті на найкраще. Так, після трьох місяців роботи з психологинею у дистанційному режимі, він вирішив оселитися окремо – у своє власне житло. Крім того, клієнт приєднався до онлайн-групи психологічної підтримки, що дозволило йому більше не відчувати себе самотнім, знайти в собі інтерес до життя та розпочати планувати своє майбутнє.

На знак вдячності 25 серпня чоловік надіслав на електронну пошту організації відгук: «Юлія – дуже грамотний психотерапевт. Вона допомогла мені у багатьох психологічних проблемах, за що я їй дуже вдячний!».

Юлія АРСІЄНКО
психологиня проєкту Клініка прав людини:

«Самотність та відсутність підтримки посилюють самостигматизацію. Спілкування у групах взаємодопомоги з людьми зі схожими проблемами дають необхідну підтримку й надію на те, що людина зможе бути прийнятою та отримає поразуміння від інших людей. Індивідуальні консультації надать можливість розібратися в собі, усвідомити свої потреби та бажання, знайти ресурси жити і мотивацію продовжувати працювати над собою. Представники вразливих груп населення, які є нашими клієнтами, мають можливість отримувати психологічну допомогу безкоштовно та конфіденційно, а онлайн-формат робить цю послугу доступною мешканцям невеликих населенних пунктів, де нема спеціалістів».