Спеціалісти з різних галузей розповіли про небезпечні залежності на заходів ГО «ПРОЖЕКТОР»

27 травня в конференц-залі готелю «Айвазовський» команда громадської організації «ПРОЖЕКТОР» зібрала представників трансспільноти та їхніх союзників, щоб обговорити проблему людських залежностей, актуальних для сучасного світу. Серед тем – наркотична і алкогольна залежності, тютюнопаління, залежність від соціальних мереж та патологічна ігроманія. До зустрічі долучилось близько 40 слухачів як онлайн, так й наживо, в тому числі й тимчасові мешканці шелтеру для трансґендерних і небінарних людей, які стали вимушеними переселенцями внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну.

У першій частині заходу запрошена спікерка – менеджерка громадської організації «Молодіжний центр розвитку» Анжела Юрьєва розповіла про руйнівні залежності, їхню типологію та можливості лікування. Окрему увагу вона приділила питанню замісної підтримувальної терапії та більш детально розгорнула тему вживання речовин, що викликають хімічну залежність. На прикладі десяти міфів про канабіс спікерка продемонструвала, що будь-яка наркотична речовина може викликати залежність та толерантність, при цьому частина споживачів стає залежними від цього, і в зоні ризику може опинитися будь-яка людина.

В другій частині психологиня проєкту «Human Rights Clinic» Юлія Арсієнко розповіла про залежності на прикладі випадків, з якими зіткнулась за роки роботи у наркологічному центрі, приватної практики та діяльності в громадській організації «ПРОЖЕКТОР». Спеціалістка надала рекомендації, як розпізнати проблему залежної людини за певними ознаками, обговорила зі слухачами можливості первинної діагностики залежностей та порушила питання схильності представників різних груп ризику. В контексті переходу до 11-ої редакції Міжнародного класифікатора хвороб та проблем, пов’язаних зі здоров’ям (МКХ-11), оглядово розповіла про залежність від соціальних мереж та патологічні ґемблінґ та ґеймінґ. По завершенню спікерка надала психологічні поради щодо профілактики залежної поведінки.

Завершальною частиною заходу став огляд правових норм, з якими працюють правозахисники. Членкиня правління ГО «ПРОЖЕКТОР», адвокатка Кароліна Палайчук розмежувала адміністративну та кримінальну відповідальність, яка передбачена українським законодавством у вирішенні питань, пов’язаних з боротьбою із небезпечними залежностями та їхньою профілактикою. В цьому контексті вона підкреслила, що навіть у сучасних законодавчих і нормативно-правових актах досі зберігся застарілий термін «наркоманія» – стан, описаний у МКХ-9, що зараз є некоректним до чинних медичних документів. Гарячу дискусію в аудиторії викликали санкції, пов’язані з порушеннями через споживання алкоголю або тютюнопаління, а питання щодо розмежування між азартними іграми та тими, що такими не є, залишило чимало думок для роздумів. Наприкінці юристка ознайомила з правовими аспектами щодо добровільного та примусового лікування від залежності в Україні.

Захід організовано командою громадської організації «ПРОЖЕКТОР» у відповідь на запити ініціативної групи трансґендерних і небінарних людей «Т-Південь» за підтримки правозахисної організації «OutRight International».