Правозахисники ГО «ПРОЖЕКТОР» долучилися до обговорення дотримання права на інформацію з представниками Офісу Омбудсмена

Команда проєкту «Human Rights Clinic» громадської організації «ПРОЖЕКТОР» долучилася до зустрічі правозахисників і громадських активістів Одеси з представником Уповноваженого ВРУ з дотримання права на інформацію та представництва в Конституційному Суді України Віктором Барвіцьким та представником Уповноваженого в південних областях Олександром Остапенко. Захід відбувся у приміщенні партнерської організації – одеському осередку Асоціації ЛГБТ «ЛІГА» 11 червня 2021 року.

Зустріч супроводжувалася жвавим обговоренням питань інформаційної безпеки, випадків порушення інформаційних прав, права на доступ до публічної інформації, захисту персональних даних, правозастосування чинних законів тощо.

На важливості заходу акцентував увагу Олександр Остапенко. Він зазначив, що 31% звернень до Офісу Омбудсмена стосуються саме порушення інформаційних прав, ще 7,6% – порушення захисту персональних даних.

Зростає значення громадської просвіти, адже, за словами адвокатів, що працюють у неурядових організаціях, не всі судді розуміють поняття «дискримінація», а стаття 161 Кримінального кодексу в більшості випадків не працює, зокрема у випадках злочинів щодо ЛГБТ-спільноти.

Далі учасники зустрічі обговорили й проєкт закону №5488 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо боротьби з проявами дискримінації». На питання щодо підтримки законопроєкту Омбудсменом, його представники заявили, що Секретаріатом проводить моніторинг законопроєктів, до яких надаються пропозиції та заперечення, а після відбувається вже узгодження.

Під час заходу керівник проєкту «Human Rights Clinic» Віталій Матвєєв порушив проблему розкриття персональних даних у соцмережах. Тим паче, один з останніх кейсів залишив незадовільну реакцію компетентних органів.

Віталій МАТВЄЄВ
член правління ГО «ПРОЖЕКТОР»,
керівник проєкту «Human Rights Clinic», адвокат:

«Ми з цим кейсом зверталися до Уповноваженого. Коли ми готували скасування нормативно-правового акту, де на той момент було заборонено гомосексуалам бути донорами крові, до нас звернувся громадянин з Кривого Рогу. Він звернувся до станції переливання крові, написав листа, в якому зазначив, що він є геєм. Ця інформація повинна була залишитися між ним та медустановою. Проте якимось чином фото цієї заяви опинилося в Інтернеті разом з його номером телефону та адресом мешкання. З цією ситуацією наша громадська організація звернулася до Секретаріату Уповноваженого, однак перевірки не було проведено»

У відповідь представник Уповноваженого ВРУ з дотримання права на інформацію та представництва в Конституційному Суді України Віктор Барвіцький підкреслив, що їхній Офіс не наділений достатніми повноваженнями, хоча фактично є таким квазісудовим органом, тому що має вплив на складання адміністративних матеріалів. Разом з цим, він наголосив, що Уповноважений ВРУ не наділених слідчими функціями зборку фактажу або доказів подібних злочинів, в тому числі пов’язаних з незаконним поширенням персональних даних.


Ця новина опублікована за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Її зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.