ГО «ПРОЖЕКТОР» через суд ініціює перегляд норми МОЗ, яка перешкоджає лікуванню людей з наркозалежністю 💼

Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив справу за позовом одеситки до Міністерства охорони здоров’я України про визнання незаконним та нечинним наказ від 1 серпня 2000 року №188 «Про затвердження таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу». Підготовче засідання суд призначив на 16 серпня. Позивачкою є підзахисна керівника проєкту «Human Rights Clinic» громадської організації «ПРОЖЕКТОР», адвоката Віталія Матвєєва. Підготовче засідання призначено на 16 серпня.

Питання п’яти міліграмів

Від початку роботи проєкту  «Human Rights Clinic» до юридичної команди ГО «ПРОЖЕКТОР» неодноразово надходили скарги на свавілля правоохоронних органів щодо людей з наркозалежністю, які перебувають на замісній підтримуючій терапії (ЗПТ).

З такими ж випадками стикаються й партнери проєкту – благодійні організації «Благодійний фонд «Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю» та «100 відсотків життя. Одеса». Як виявилось, поліція постійно зупиняє представників вразливої спільноти та намагається притягнути до відповідальності, користуючись недосконалістю законодавства. Адже у пацієнтів ЗГТ майже завжди виявляються наркотичні засоби, розмір яких перевищує той, що значиться у таблиці Наказу МОЗ. Це стається через те, що українські норми не були своєчасно гармонізовані з міжнародними стандартами. В результаті пацієнти на свій страх і ризик отримують лікування, яке завідомо порушує чинні норм.

Наказ щодо незаконного обігу наркотичних засобів МОЗ України було затверджено ще у 2000 році. З того часу світова медицина не стояла на місці, а рекомендації змінювались. Зокрема, ЗПТ була визнана найбільш ефективним методом лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів, і для терапії лікарі почали застосовувати препарати метадону гідрохлорид та бупренорфіну гідрохлорид. Це стало можливим у 2005 році, коли Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) додала обидва препарати до свого Базового переліку основних лікарських засобів, а чотири року потому випустила настанови, де всім країнам рекомендувала зробити ЗПТ основним напрямком лікування людей, що мають залежність від опіоїдів.

Під ці рекомендації налаштувались й фармацевтичні виробники, які виготовляють препарати ЗПТ з різним дозуванням, зокрема з місткістю 0,025г метадону та вище. А це перевищує щонайменше на 0,005 г норму, встановлену чинним Наказом МОЗ.

В результаті в неприємну ситуацію з поліцією потрапила клієнтка БО «100 відсотків життя. Одеса». У квітні 2020 року її зупинили правоохоронці та нібито у кишені куртки виявили речовину білого кольору, де місткість метадону в якій відповідає тижневого курсу ЗПТ за рекомендаціями ВООЗ. Однак за українським законодавством за збереження наркотичної речовини їй загрожує кримінальна відповідальність у вигляді обмеження волі на строк до п’яти років. Партнерська організація перенаправила жінку до проєкту «Human Rights Clinic», який за підтримки Європейського фонду за демократію (EED) та Посольства Канади в Україні захищає інтереси вразливих спільнот у суді. Цю справу взяв керівник проєкту, адвокат Віталій Матвєєв.

Корупційна складова

На думку захисника, невідповідність показника метадону у наказі МОЗ міжнародній практиці створила ситуацію, коли органи поліції вимушені боротися з дрібними проступками та притягувати до кримінальної відповідальності осіб, які повинні проходити медичне лікування. Ця ж неточність стирає тонку межу між адміністративною та кримінальною відповідальністю, що в свою чергу може породжувати корупцію. Таким чином, замість лікування наркозалежні люди зазнають страх переслідування, тому що можуть нести повну кримінальну відповідальність за отримання терапії.

За даними досліджень МБФ «Альянс громадського здоров’я», в Україні таких пацієнтів, які проходять лікування по програмі ЗПТ, налічується понад 22 тисячі осіб. Оціночна кількість людей, які вживають наркотичні речовини ін’єкційно, перевищує 350 тисяч осіб, 90% з яких до початку повномасштабного російського вторгнення перебувала на підконтрольній території України. Реальна ж кількість людей, що споживають наркотичні речовини, але не звертаються до спеціалістів, може досягати 1 мільйон осіб. Як роз’яснюють у БО «БФ «ВОЛНА», причинами тому є облік осіб, які незаконно вживають наркотичні засоби або психотропні речовини. Наркозалежні бояться, що їхні особисті дані потраплять до правоохоронних органів, після чого вони можуть зазнавати переслідувань, шантажу та інших незаконних дій під виглядом боротьби з наркозлочинністю.

Наразі адміністративна справа проти МОЗ тільки розпочинається, й очікується, що зміни у нормативно-правовому акті сприятимуть позитивним змінам у лікуванні хронічних захворювань, зокрема наркологічної залежності.