«Клініка прав людини» та кіберполіція налагоджує взаємодію у боротьбі зі злочинністю в Інтернеті

1 грудня 2021 року команда проєкту «Human Rights Clinic» громадської організації «ПРОЖЕКТОР» провела чергову зустріч з представниками Управління протидії кіберзлочинам в Одеській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України – начальником другого сектору, капітаном поліції Олександром Плахотнюком та старшим інспектором сектору рекрутингу та оперативного пошуку майором поліції Юлією Кавалеровою.

Під час заходу учасники обговорювали можливості співпраці щодо протидії злочинності в Інтернеті, зокрема в соціальних мережах та месенджерах.

Адвокати проєкту обговорили з гостями проблематику збору цифрових доказів та порушили низку інших важливих питань, які стосуються наявних судових кейсів. Юристи та студенти, які проходять практику на базі громадської організації «ПРОЖЕКТОР» та взяли участь у зустрічі, цікавились питаннями щодо запобігання кіберзлочинності, механізмів їх виявлення, в тому числі взлому акаунтів, розповсюдженню вірусних програм та діпфейків.

В ході зустрічі представники кіберполіції поділилися досвідом щодо протидії фішингу, шимінгу, розповсюдженню протиправного контенту, підробці брендів, неліцензованому мовленню, незаконній термінації трафіку (рефайлу) тощо. 

Окремі дискусії визвала боротьба з протиправними діями у Телеграм-каналах та вразливість каналів комунікації, захист персональних даних у додатку «Дія», реєстрах держструктур та банківських установках, а також реагування на спам та фішингові листи, що можуть надходити на електронну скриню.

Зазначимо, що від початку роботи проєкту «Human Rights Clinic» до команди ГО «ПРОЖЕКТОР» звернулося близько 50 громадян, які тим чи іншим чином зазнали протиправних дій в онлайн-просторі. Серед них – ті, хто постраждав від кіберзлочинців, протиправних дій колекторських служб та банківських установ, став жертвою інтернет-шахрайства, шантажу, переслідування, психологічного тиску тощо. Майже 20 кейсів отримали продовження в суді, здебільшого у кримінальних провадженнях.

Анонс семінару в Одесі

В середу, 15 грудня, о 17:00 в конференц-залі готелю «Айвазовський» (м. Одеса, вул. Буніна, 19) відбудеться семінар-тренінг щодо захисту порушених прав людини в мережі Інтернет «Віртуальні знайомства: Ігри проти прав. Інструктаж адвоката та психолога».