ГО «ПРОЖЕКТОР» святкує 3 роки! Цікаві, відомі і невідомі факти про команду і не тільки

Факт 1. Ми не забобонні, хоча…

За гороскопом ГО «ПРОЖЕКТОР» мала «народитися» під сузір’ям Скорпіону 22 листопада, проте Мін’юст не з першого разу зареєстрував документи, а лише через тиждень – 29 листопада. Тому ми працюємо під зірками знаку Стрільця – і наші спеціалісти не жалять, а стріляють прямо в цілі.

Факт 2. Грантова історія

За час діяльності команда громадської організації «ПРОЖЕКТОР» подала 25 грантових пропозицій до українських та міжнародних організацій, з яких було підтримано 10 проєктів та ініціатив. До речі, 11 заяв було написано та подано у цьому році, 5 з яких підтримано повністю або частково. Найбільш тривала грантова історія з Європейським фондом за демократію (EED) та Посольством Канади в Україні, за підтримки яких реалізується проєкт «Human Rights Clinic».

Факт 3. Гарні цифри

Спеціалісти проєкту «Human Rights Clinic», що реалізовується за підтримкою Європейського фонду за демократію (EED) та Посольства Канади в Україні, від його початку по поточну годину надали 2222 юридичні та 1111 психологічні консультації клієнтам з вразливих соціальних груп.

Факт 4. Доленосні справи

Історія створення організації розпочинається зі справи про скасування дискримінаційної норми в Наказі Міністерства охорони здоров’я, яка не дозволяла людям з ВІЛ бути усиновлювачами дітей. За три роки у багажу адвокатів ГО «ПРОЖЕКТОР» Віталія Матвєєва та Кароліни Палайчук налічується супровід майже сотні судових справ, 24 з яких наразі тривають в рамках проєкту «Human Rights Clinic». Серед найбільш значимих справ можна виділити адвокаційну кампанію та позов проти МОЗ через дискримінаційну норму щодо ЛҐБТ-донорів крові та її компонентів. Ще однією цікавою стане справа з гармонізації ще одного Наказу МОЗ з міжнародними рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я. Адже в українському документі таким чином вказано дозування замісної підтримуючої терапії для наркозалежних людей, що спричиняє свавілля правоохоронних органів через двоякість прочитання цього нормативно-правого акту.

Факт 5. Найбільш запам’ятована і тривала

На початку створення громадської організації до команди потрапив кейс, який журналісти прозвали «одеською справою про пеніс». В цій справі слідство обвинувачує трансґендерну жінку Марію Вініченко у розповсюдженні фотознімків порнографічного характеру на закритій анкеті закордонного сайту для знайомств, при цьому сама підозрювана говорить про невідповідність зображених статевих органів на світлині до її справжніх та заявляє про «прифотошопленість» чоловічого члену. За словами захисника, це найбільш яскрава і тривала справа, розгляд якої й досі триває у суді.

Факт 6. Видимість трансспільноти

Ще у 2020 році юристка проєкту «Human Rights Clinic» Ганна Яблокова розробила унікальний семінар про юридичний трансперехід, яким й нині користуються інші організації. Це дало поштовх у роботі зі спільнотою, що дозволило помітно наростити видимість трансспільноти. Тепер у співпраці з ЛҐБТ-організаціями надається широкий спектр послуг для транслюдей. Так, з червня поточного року 35 представників ТК+спільноти змогли отримати кваліфіковані консультації юристів за підтримки МБФ «Альянс громадського здоров’я», а найбільш кричущі кейси супроводжують адвокати проєкту «Human Rights Clinic» у судах.

Факт 7. Групи підтримки

За останній рік на запит клієнтів було відкрито нове направлення в діяльності команди – групи психологічної підтримки. Зокрема, з червня психологиня проєкту «Human Rights Clinic» Юлія Арсієнко вже провела 22 онлайн-групи психологічної підтримки для українських біженців та переселенців, що належать до соціальних груп, вразливих до дискримінації. Також 12 груп підтримки організувала психологиня Тетяна Разінькова для мешканців прихистків.

Факт 8. Прихистки

У цьому році команда ГО «ПРОЖЕКТОР» спрямувала зусилля на гуманітарну місію та організувала місця релокації внутрішньо переміщених осіб, що належать до ЛҐБТ+, допомагає у соціальній адаптації у нових умовах. За підтримки «OutRight Action International» працює єдиний в Україні шелтер для трансґендерних та небінарних людей. Крім того, в Одесі діє Центр тимчасового перебування для ВПО-ЛҐБТ, організований завдяки Місії HEKS/EPER в Україні та продовжений за підтримки ГО «Київ Прайд».

Факт 9. Студентський трамплін

На базі ГО «ПРОЖЕКТОР» навчальну практику проходять студенти юридичних факультетів. А деякі стають правозахисниками. Так студентка Одеського національного університету ім. І. Мечникова Єлизавета Барашкова проходила практику влітку 2020 року, а вже напочатку 2021 року стала юристкою проєкту «Human Rights Clinic» та зарекомендувала себе як талановиту помічницю адвокатів ГО «ПРОЖЕКТОР». В цьому році були виграні перші її судові справи. Першою перемогою стало оскарження відмови Пенсійного фонду України у перерахуванні пенсії для ВІЛ-інфікованої людини. Ще однією перемогою стало позбавлення батьківських прав батька з хронічною наркозалежністю, який тероризував родину, – завдяки її супроводу через суд вдалося захистити права дитини та її матері. Наразі на волонтерських засадах долучаються до правозахисної діяльності ще троє студентів юридичних факультетів.

Факт 10. Пазли

Пазли «Гречка» від Одеського музею виборів команда збирала 10 днів, у перервах на обід та каву. Останній пазл до повної картинки склав помічник юридичної команди Дрождей Денис.

Факт 11. Просвітницька робота

Команда громадської організації «ПРОЖЕКТОР» розробила та провела 30 авторських інформаційно-просвітницьких заходів, які зібрали понад 500 слухачів. Крім того, спільно з медиками ГО «Українська медична студентська асоціація» за підтримки програми «House Of Europe» був розроблений повноцінний онлайн-курс з комунікації між лікарем та пацієнтом «Здорове спілкування», які перебуває у відкритому доступі на освітній платформі «Prometheus». Також понад 62 тисячі переглядів зібрали медіапроєкти «ШоЗаFAQ» та «неКекс», реалізовані амбасадором охорони здоров’я Андрієм Радецьким і направлені на секс-просвіту.

Факт 12. Відомі імена

На перетині 2020 та 2021 років команда ГО «ПРОЖЕКТОР» провела інформаційну кампанію #ЛікуйДобром, яку спрямувала на підтримку лікарів. При цьому навколо неї вдалося об’єднала понад 20 відомих українців, серед яких акторка Ірма Вітовська-Ванца, ведучий Майкл Щур, фронтвумен гурту «Go_A» Катерина Павленко, співак KHAYAT, співачка Neka, кліпмейкер і режисер-постановник Герман Нєнов, кулінарний експерт Євген Клопотенко, стендап-комік Сергій Ліпко, сонграйтер DONTSOV, письменниця і ветеранка ООС Олена Герасим’юк, еко-бізнесмен Владислав Антипов, психолог Роман Свечкоренко, психотерапевтка Марія Фабричева, музичний блогер Ваня Рассел, YouTube-блогер Іван Копилов та інші.

Факт 13. Мережування

За три роки команда громадської організації «ПРОЖЕКТОР» встановила взаємовідносини із сотнею інших організацій, державних структур та установ, які стали друзями і партнерами у досягненні спільної мети. Зараз діє 15 меморандумів про співпрацю і організацію взаємовідносин з різними організаціями та проєктами, на базі ГО «ПРОЖЕКТОР» створена Коаліція новітньої адвокації в політико-правовому просторі.

Факт 14. Пункт роздачі

Від 24 лютого 2022 року час від часу офіс ГО «ПРОЖЕКТОР» ставав пунктом роздачі допомоги в межах гуманітарної місії. За підтримки Місії HEKS/EPER в Україні команда організації видала допомогу у вигляді сертифікатів, продуктових та гігієнічних наборів для 81 особи. Для вимушених переселенців з Херсону у червні була організована видача гуманітарної допомоги від ГО «Асоціація 21 століття». Також близько 40 журналістів отримали допомогу від Інституту Масової Інформації саме в офісі громадської організації «ПРОЖЕКТОР» у вигляді бронежилетів з касками, індивідуальних аптечок, зарядних пристроїв, наліпок «PRESS» та інших важливих речей, необхідних для роботи журналістів в зоні бойових дій.

Факт 15. Допомога військовим

Від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну команда ГО «ПРОЖЕКТОР» передала допомогу для формувань Збройних Сил України та представникам правоохоронних структур. Крім того, спільно з ГО «Рада громадської безпеки» за ініціативи волонтерки Оксани Левченко зібрала кошти на укомплектування 50 індивідуальних аптечок для військових, частину з яких передали особисто для бійців ЗСУ.

Факт 16. Команда талановитих майстрів

У нинішньому офісі команда самостійно робила косметичний ремонт, спільними зусиллями фарбували стіни, збирали меблі, деякі з яких замовлені за авторськими ескізами команди. Колір фарби у кожній кабінет офісу обирали теж колективно, в залежності від тих, хто буде працювати.

Факт 17. Офісні киці

В офісі періодично мешкають кицьки. У попередньому орендованому приміщенні спочатку забігав різномастний кіт, а потім забарвлена кішка. Далі був рижий Фунтик, якого забрав до себе додому наш друг-адвокат. Іноді заходила чорна кішка. Але остаточно в тому офісі знайшла свою родину місцева дворова киця, якій, м’яко кажучи, дали нецензурне прізвисько через її пришелепуватий вигляд та поведінку, але з любов’ю.
Коли переїхали до нового приміщення, місцеві коти обходили його стороною. Однак десь місяць тому після чергового судового засідання у Суворовському районному суді Одеси, поки адвокат Віталій Матвєєв з колегою смакував каву біля вуличної кав’ярні, до нього почала ластитися біло-сіра кицька, яку ніяк не міг прогнати. Тоді він відкрив свою автівку – і тваринка стрибнула всередину. Він привіз кицьку до офісу, яка відразу сприйняла новий дім, в якому тепер мешкає і час від часу виходить на вулицю, щоб полазити на масивному дереві навпроти. І ще гадаємо, що мабуть кицюня при надії.

Факт 18. 94 літрів води

Саме стільки в середньому на місяць споживає офіс питної бутильованої води. З них близько 85% йде на приготування кави – а це десь 20 чашок в день. Решту використовуємо для приготування чаю та пиття.

Факт 19. Трішки екоактивізму

Серед нагород команди ГО «ПРОЖЕКТОР» є Грамота за VI місце у міських еко-спортивно-культурних змаганнях 2021 року, організованих БО «Наша чиста Одеса». Крім того, в офісі сортируються використані батарейки.

Факт 20. Свій стиль

Спільними ідеями розроблялися основні елементи брендінга, а слоган організації «Індивідуальність породжує зміни» був розроблений під час стратегічного планування діяльності у квітні 2021 року. Разом з цим були розроблені стиль презентацій та поліграфічних матеріалів. Також була обрана головна ілюстрація, на якій зображені хмарочоси, що йдуть у небо, на фоні якого розміщується логотип, наче літак. Більш того, всі презентації на заходах та поліграфічна продукція оформлює відповідно до обраного стилю комунікаційник та проєктний менеджер організації ГО «ПРОЖЕКТОР» Олексій Лосинець, який, до речі, й підготував ці факти.