«Клініка прав людини» звітує за перші 3 місяці роботи: цифри, історії, висновки

Проєкт «Клініка прав людини» («Human Rights Clinic») працює на півдні України вже 3 місяці. Команда ГО «ПРОЖЕКТОР», яка здійснює його за підтримкою Європейського фонду демократії (EED), впевнено рушить вперед, виявляє факти порушення прав людини і продовжує захищати інтереси вразливих соціальних груп. Навіть незважаючи на карантинні обмеження, консультанти підтримують і допомагають клієнтам проєкту, працюючи дистанційно.

Як результат, за звітній період клієнтами «Клініки прав людини» стали понад 100 осіб. З них 62% – це люди, що живуть з ВІЛ, (ЛЖВ) та їхне близьке оточення; 23% – ЛГБТ+; 11% – активісти та журналісти, чиї права були порушенні через правозахисну і професійну діяльність.

Загалом спеціалісти надали понад 200 консультацій, чверть з яких надано психологом, решта – юристами. Клієнтам була необхідна як юридична допомога (супроводження справи), так й мотивація з богу психолога.

Від заяви до перемоги в суді

Важливо нагадати, що ключове завдання проєкту – захист і представлення інтересів адвокатом клієнтів на досудових і судових стадіях в кримінальних, цивільних, адміністративних та інших справах, де в першу чергу мали місце дискримінація, переслідування, напади та інше щодо вразливих соціальних груп.

Отже, 18 звернень громадян отримали продовження у вигляді справ, які проходять стадію досудового розслідування, вже розглядаються в суді чи навіть виграні завдяки участі команди проєкту. І ось коротко про ці історії:

  • На стадії апеляційної інстанції за апеляційною скаргою прокурора на ухвалу суду про повернення обвинувального акту знаходиться відразу два кримінальних провадження проти трансґендерних людей. В обох випадках звинуваченим інкримінують розповсюдження фотоматеріалів порнографічного характеру через сайти знайомств. Незважаючи на те, що зображення є дипфейками, а хостинг і домен веб-ресурсу належить до зарубіжної компанії, прокурор продовжує підтримувати обвинувачення у суді. Проте завдяки захисту адвоката «Клініки прав людини» припинилися погрози та шантаж до родин цих представників трансспільноти, і отримана ними кваліфікована юридична допомога.
  • Майже місяць слідчий нічого не робив зі справою гея, який потерпів від дій бандитів, поки той не звернувся до юристів проєкту. Справа у тому, що в березні поточного року 35-річний чоловік познайомився на міжнародному сайті знайомств з 24-річним парубком. Вони домовилися на зустріч в квартирі останнього, щоб разом провести вечір. Ось тільки гість опинився в пастці: він потрапив на місцевих дебоширів, які під фізичним тиском та погрозами змусили його родину віддати близько 1 тисячі доларів. У відповідь на заяву в поліції відкрили кримінальне провадження за ч. 1 ст. 185 КК України (крадіжка). Після втручання адвоката кваліфікацію було змінено на ч. 2 ст. 186 КК України (грабіж, поєднаний з насильством), а розслідування зрушило з місця.
  • В очікуванні: 20 травня відбудеться перше судове засідання по справі 25-річного шахрая, який знайомився з геями на Одещині та Миколаївщині з метою поживитися чужими коштами. Незважаючи на те, що від дії зловмисника постраждало понад 10 осіб, багато хто не звертався до поліції. Ті ж, хто все-таки звернувся, отримували відмову від правоохоронців, натякаючи на розкриття гомосексуальності потерпілих. Однак один з ошуканих постраждалих написав заяву до поліції, і майже відразу крадія було затримано. Задля справедливого суду позивач заручився підтримкою адвоката «Клініки прав людини».
  • Виграна адміністративна справа проти Пенсійного Фонду, який відмовив жінці в отриманні пенсії по інвалідності. Причиною тому став запис в трудовій книжці: Фонд не зміг відшукати ліквідоване у 90-ті роки підприємство, на якому вона пропрацювала понад 10 років. Суд визнав дії Пенсійного Фонду протиправними, зобов’язав зарахувати страховий стаж. Як результат, жінці виплатили пенсію із перерахуванням 14 тис. гривень за 4 місяці затримки.
  • Відразу до трьох справ, пов’язаних із ДТП, були долучені юристи проєкту. Зокрема виграно адміністративну справу проти патрульної поліції, де водійка отримала неправомірну санкцію начебто через спричинення аварійної ситуації. Під час руху жінку спантеличив поліцейський патруль та вона загальмувала на пішохідному переході. За це замість штрафу, водійку позбавили водійського посвідчення на півроку, акцентував увагу на ґендерній нерівності. Тому жінка звернулася до адвоката проєкту після програшу у суді першої інстанції. В решті решт Одеський апеляційний суд відновив справедливість. В іншій судовій справі була визнана вина другої сторони, яка позивалася проти клієнта проєкту та суд винну особу притягнув до відповідальності. Також триває досудове слідство за фактом збиття на пішохідному переході жінки з ВІЛ. Вона звернулася до «Клініки прав людини» через страх розкриття ВІЛ-статусу лікарями.
  • Через правозахисну та професійну діяльність регулярно страждають журналісти. Так, четверо представників ЗМІ отримують консультації від медіаюриста в рамках досудового слідства, при цьому вже розпочато судовий процес за адміністративним провадженням, де кореспондентка-позивач зазнала нападу з боку працівника держзакладу.
  • Серед іншого, спеціалісти «Клініки прав людини» виступають на захисті у провадженні за фактом незаконного захвату будинку-пам’ятки архітектури в центрі Одеси, де постраждалими виявилися громадяни іншої держави, які потерпають через свавілля правоохоронних органів; у кримінальному провадженні проти молодих військовослужбовців; два цивільних позови від осіб, що мешкають в Одеській області та мають ВІЛ-позитивний статус; всиновлення іноземкою з ВІЛ дитини з Херсону та, навпаки, справа з повернення батьківських прав одеситці з ВІЛ, діти якої потрапили до родини з іншої держави.

Актуальна підтримка

Окремо слід виділити вагомість психолога в реалізації «Клініки прав людини». Адже третина тих, хто звертається до проєкту, потребує саме допомоги з боку кваліфікованого фахівця з психології і психотерапії.

Так, перші місяці роботи виявили, що найбільш поширеними проблемами серед клієнтів є сприйняття позитивного ВІЛ-статусу (25%), самостигматизація (17%) та дискримінація з боку суспільства (14%). В багатьох випадках для надання допомоги, підтримки і мотивації необхідно надати курс психотерапії з трьох й більше консультацій.

Таким випадком стала історія 46-річної жінки з передмістя Одеси, якій соціальний робітник наполегливо рекомендував звернутися до психолога. Справа у тому, що жінка потрапила з легкою травмою до лікарні, де під час обстеження у неї виявили ВІЛ-інфекцію. Ця новина шокувала пацієнтку, через що вона спочатку відмовилася від їжі. Потім жінка почала заперечувати діагноз, відмовилася від медичної допомоги і покинула лікувальний заклад. Більш того, її охопив страх, що повернувшись до рідної оселі, про її статус вже буде відомо оточенню: рідним, сусідам, колегам. Лякала жінка себе й тим, що через це в неї відберуть неповнолітню доньку, а разом з цим відвернеться вся родина.

Спільними зусиллями соцробітника і спеціалістів проєкту вдалося стабілізувати стан жінки і умовити залишитися в лікарні. Пацієнта отримала всебічну підтримку: інформаційну, юридичну, психологічну. Окремо психолог провела з нею курс індивідуальних занять з питань життя з ВІЛ. У підсумку клієнтка встала на диспансерний облік і почала проходити курс АРТ, приєдналася до групи психологічної підтримки і продовжує взаємодію з психологом. На даний момент демонструє високий рівень прихильності до лікування.

Інший приклад – історія колишньої підприємниці, яка звернулася до «Клініки прав людини» за психологічною допомогою через розкриття її позитивного ВІЛ-статусу. Вона була вимушена закрити власну справу, й допрацювати до пенсії на новому робочому місці. Згодом почалося відверте цькування: жінка важко переживала через ставлення співробітників, які принижували її гідність, а іноді навіть вдавалися до насилля. Причиною тому вона вважає саме поширення серед колег інформації про її статус. Пізніше вже з боку керівників її відділення розпочався систематично чинитися тиск, лунали наполегливі прохання піти із займаної посади за власним бажанням. Однак через свій вік та інші життєві обставини жінка не могла відмовитися від цієї роботи.

Після звернення до спеціалістів проєкту, клієнтка отримала психологічну підтримку і мотивацію, а робота була націлена на створення поведінкові стратегії з подолання ситуації, що склалася. Крім того, вона отримала юридичну підтримку, завдяки якій зберегла за собою робоче місце і умови праці, правда, в іншому відділенні компанії.

До спеціалістів проєкту звертаються не тільки з Одеси, Миколаєва та Херсону
Психологиня Юлія Арсієнко консультує під час зустрічі з клієнтом та дистанційно

Попри те, що проєкт націлений на роботу з громадськістю у південних областях країни, за підтримкою звертаються з різних куточків України. Пізно ввечері в квітні через Форму зворотного зв’язку на сайті надійшов лист до психолога з проханням допомогти. Невідомий дуже переймався через свою сексуальну орієнтацію, самовираження та травматичну життєву ситуацію, в якій перебуває тривалий час. Він мешкає у маленькому містечку разом з родичами, переживає фізичне і моральне насильство, цькування, стигматизацію та дискримінацію з боку родини та оточення. В решті решт чоловік втратив довіру і впав у відчай, проте зміг зробив найважливіший крок у допомозі самому собі – знайшов спосіб і пішов на діалог із фахівцем.

В результаті проведеної роботи психологу вдалося надати моральну підтримку клієнту, домогтися розташування і довіри з його боку. Наразі він отримав інформацію про свої права, став більш контактним, оселився окремо у власне житло та приєднався до онлайн-групи психологічної підтримки. Тепер чоловік зазначає, що якість його життя покращилася, він більше не відчуває самотність, з’явився інтерес до себе і плани на майбутнє.

Віталій МАТВЄЄВ
член правління ГО «ПРОЖЕКТОР»,
керівник проєкту «Клініка прав людини», адвокат

«Так, дійсно, ми очікували, що із запуском проєкту «Human Rights Clinic» до нас почнуть звертатися за допомогою люди та громадяни, які постраждали від свавілля та незаконних дій. Моя команда, яка складається із досвідчених фахівців, навіть під час карантинних заходів надавала та продовжує надавати послуги в онлайн-режимі, юристи беруть участь у судових засіданнях, представляють інтереси громадян у державних установах, приймають участь у слідчих діях на стадіях досудового розслідування, а психолог допомагає постраждалим знайти в собі сили та до кінця відстоювати свої права. Адже наша ціль – не тільки захистити, але і навчити захищатися інших».

Слід нагадати, що в березні до співпраці з ГО «ПРОЖЕКТОР» долучилися БО «100 відсотків життя. Одеса» та ГО «Асоціація ЛГБТ «ЛІГА», з якими було укладено Угоду щодо співпраці та організації взаємодії.

Також необхідно зазначити, що після введення надзвичайної ситуації в Україні та карантинних обмежень в регіонах спеціалісти проєкту «Клініка прав людини» консультують дистанційно.