«Клініка прав людини» звітує за 6 місяців роботи: статистика

В серпні проєкт «Клініка прав людини» («Human Rights Clinic») відсвяткував півроку з початку своєї діяльності. За цей час Європейський фонд демократії (EED) відзначив і підтримав подальшу роботу команди громадської організації «ПРОЖЕКТОР» в напрямку допомоги та захисту прав соціальних груп, вразливих до дискримінації.

Загалом з лютого 2020 року спеціалістами проєкту було надано понад 500 консультацій, з яких 2/3 припадає на роботу юристів і адвоката, решта – це психологічні сесії та сеанси.

Більшість клієнтів – люди, що живуть з ВІЛ, (ЛЖВ) та їх близьке оточення (63%). 24% клієнтів – представники ЛГБТ-спільноти. 9% – громадські активісти та журналісти, які зазнали порушення прав через професійну та правозахисну діяльність або внаслідок інших дій. Ще 4% – громадяни з інших категорій, що отримали різного роду допомогу в межах роботи «Клініки прав людини».

За географією запитів, до проєкту здебільшого зверталися мешканці Одеси та Одеської області – 86%. Доля клієнтів з Херсона та Миколаєва складає 5% та 3%, відповідно. Проте не тільки з південних регіонів України надходили сигнали про підтримку та допомогу: наразі 2% громадян, що отримали консультації від спеціалістів проєкту,– кияни; 4% – з інших регіонів країни.

Правова допомога

Юридична команда «Клініки прав людини» щоденно надавала консультації як очно в одеському офісі, так і дистанційно: в телефонному та онлайн-режимі. Громадяни отримували консультації та допомогу за різними запитами, а серед категорій, які зазнали дискримінацію чи зіткнулися з порушенням власних прав на фоні дискримінації, опинилися не лише ЛГБТ+, ЛЖВ, активісти правозахисного руху та журналісти.

Найбільша кількість запитів стосувалася кримінальних проваджень (17,0% від загальної кількості наданих консультацій). Більшість з них відкрито проти представників ЛГБТ-спільноти. Безпосередньо, ці судові справи пов’язані зі знайомствами в Інтернеті, наслідком яких стали крадіжки, грабіж, розбій, шантаж, вимагання тощо. Тому напочатку серпня саме ця тема стала основою семінару, який провела команда громадської організації «ПРОЖЕКТОР» в Одесі.

У 8,1% випадків юристи консультували щодо спорів, пов’язаних з правом власності: майнові питання, житлові спори, інше. Майже половина розглянутих ситуацій стосувалася подружніх пар, що розлучаються або вже розірвали шлюб, при цьому була необхідність у захисті прав ЛЖВ.

8,0% звернень – це питання щодо прав батьків та дітей: всиновлення та опіка, аліменти на дітей, позбавлення батьківських прав.

7,8% запитів до юристів надходило з проханням допомогти оформити заяви до суду та адвокатські запити, ще 4,9% зверталися за допомогою в поновленні документів, отриманні медичних довідок та інших документів.

Крім того, за звітній період серед ключових питань, за якими надавалися правові консультації, слід виділити захист прав, порушених при ДТП (5,8%), питання соціальної допомоги та виплати пенсій (5,6%), порушення трудового законодавства, в тому числі через дискримінацію за ВІЛ-статусом (5,3%), питання спадщини (4,9%), порушення прав журналістів (4,9%).

Відповідно до запитів клієнтів, отриманих протягом 6 місяців, дискримінацію та порушення прав людей, що підпали під цільові групи проєкту, також зазнавали: потерпілі від дій кредиторів та колекторів (4,1% консультацій стосувалися споживачів фінансових послуг і мікрозаймів), підприємці (3,1%), іноземні громадяни (3,0%), особи, що перебувають або перебували в місцях позбавлення волі (3,0%). В більшості випадків однією з головних причин звернення було занепокоєння через розкриття і розповсюдження інформації про ВІЛ-статус.

До офісу проєкту надходили й скарги громадян на обслуговування в медичних установах, в тому числі на відмову надавати допомогу пацієнтам з ВІЛ (2,0%), та на бездіяльність слідчих органів при розгляді кримінальних проваджень у випадках, де постраждалими є представники ЛГБТ-спільноти (1,4%).

Незважаючи на період пандемії коронавірусної інфекції COVID-19, юридичні аспекти карантинних заходів цікавили лише 1,2% клієнтів, які консультувалися у юристів «Клініки прав людини».

Що стосується адвокатського супроводу і захисту інтересів в судових інстанціях, то загалом розпочато і продовжено понад 30 справ. Третина з них – це кримінальні впровадження, в більшості скоєні проти ЛГБТ+.

Підтримка психолога

Чимало клієнтів, що звертаються до «Клініки прав людини» за юридичною допомогою і супроводом адвоката в суді, потребують психологічної підтримки.

Як і раніше, найпоширенішою проблемою, з якою звертаються громадяни до психолога проєкту, є сприйняття ВІЛ-позитивного статусу, життя з ВІЛ та криза через ВІЛ/СНІД (29,0%).

Також вкрай актуальною проблемою залишається самостигматизація серед представників соціальних груп, вразливих до дискримінації, таких як ЛГБТ+ та ЛЖВ. Доля цих консультації в роботі психолога склала 12,9%.

На відміну від перших трьох місяців роботи, в період з травня по серпень до «Клініки прав людини» зросла кількість запитів щодо стосунків з партнерами та в подружжі (12,4%). А ось звернень щодо дискримінації з боку суспільства поменшало – до 5,6% від загальної кількості.

За звітній період сеанси психотерапії і мотиваційні консультації отримували й ті, хто перебував або перебуває у в’язниці (5,6%), постраждав у ДТП (5,1%) та зазнав стрес через судовий процес (3,9%).

Серед решти запитів психологічні консультації надавалися клієнтам, у яких спостерігався внутрішній конфлікт (3,9%), залежності (3,4%), а також складний психологічний стан на фоні втрати близької людини (2,8%), впровадження карантинних обмежень (2,8%), через насилля в сім’ї (2,2%) та погрози з боку колекторів (2,2%) тощо.

Віталій МАТВЄЄВ

член правління ГО «ПРОЖЕКТОР», керівник проєкту «Клініка прав людини», адвокат

«Завдяки проєкту громадяни дійсно отримують професійну допомогу, тим самим звернення не залишилися на аркуші або у скриньці, що вбачається по кейсам. Наразі “Клініка прав людини” формує стратегічні справи для їх вирішення не тільки на регіональному рівні, але й на державному».