В Одесі відбувся семінар «Віртуальні знайомства: Ігри проти прав»

Команда проєкту «Клініка прав людини» провела правовий семінар «Віртуальні знайомства: Ігри проти прав. Інструктаж адвоката та психолога». Захід відбувся увечорі 6 серпня у тренінговій залі відокремленого підрозділу ГО «Асоціація ЛГБТ «ЛІГА» в Одесі, з якими ГО «ПРОЖЕКТОР» співпрацює з березня поточного року. Аудиторія зібралася різноманітна. Серед учасників – студенти та користувачі соцмереж, представники ЛГБТ-спільноти, соціальні працівники, юристи та інші.

Семінар складався з двох панельних дискусій, під час яких присутні не тільки мали змогу ознайомитися з матеріалами презентацій, але й отримати консультацію щодо нагальних питань.

В першій частини керівник проєкту, адвокат Віталій Матвєєв та психологіня проєкту Юлія Арсієнко розповіли про сучасні загрози при знайомстві в Інтернеті, на що треба звернути увагу під час електронного листування, як вираховувати шахраїв та не піддатися на їх маніпуляції. Крім того, спікери надали рекомендації щодо правил безпеки при побаченні наосліп та розповіли про існуючі мобільні додатки для комунікації з поліцією та відстежування місцезнаходження людини через її смартфон.

Друга частина семінару виявилася не менш цікавою для слухачів, які активно долучалися до дискусії. Юристка проєкту Кароліна Палайчук порушила досить актуальні та гострі для одеситів теми – алгоритми спілкування зі співробітниками поліції, як відрізняти шахраїв та перевертнів у погонах, а також навіщо взагалі потрібен адвокат. Окремим блоком юридична команда проєкту «Клініка прав людини» розкрила питання використання чужих фотографій в анкетах для знайомств, створення діпфейків у мобільних додатках та відповідальність за поширення неправдивої інформації в соцмережах. На завершення керівник проєкту, адвокат Віталій Матвєєв розкрив деталі деяких кейсів, які проходять через «Клініку прав людини», розповів про існуючу судову практику щодо захисту прав людини та захисту суспільної моралі, експертизи.

Таким чином, семінар команди ГО «ПРОЖЕКТОР» щодо захисту прав людини для слухачів виявився достатньо корисним, а отриманні знання мають прикладне значення для сучасного користувача соціальними мережами та мобільними додатками. В найближчому майбутньому представники команди проєкту «Клініка прав людини» планують провести низку подібних заходів і в інших містах України.

Юлія АРСІЄНКО
психологиня проєкту «Клініка прав людини»:

«Листування в мережі є невід’ємною частиною спілкування, і бути обізнаним в частині безпеки вкрай важливо. Для багатьох слухачів викликало здивування, якими «цікавими» для шахраїв можуть бути відвідувачі сайтів знайомств. Це формат спілкування, при якому люди в своєму бажанні сподобатися надають чимало особистої інформації про себе, чим дають привід скористуватися цим»

Кароліна ПАЛАЙЧУК
членкиня правління ГО «ПРОЖЕКТОР»,
юристка проєкту «Клініка прав людини»
:

«Ми отримуємо багато звернень з приводу того, що почастішали випадки злочинів через сайти та мобільні додатки для знайомств: вимагання, грабежі, шахрайство, жертвами яких стали представники ЛГБТ-спільноти. Тиск на них здійснюється в основному через їх сексуальні вподобання. Крім того, важливим рушієм для проведення цього заходу став фактор зловживання власними повноваженнями з боку правоохоронних органів. Тому семінар був направлений також на те, щоб роз’яснити громадськості їх права при спілкуванні з правоохоронцями та обов’язки поліції при виконанні службових повноважень»

Віталій МАТВЄЄВ
уповноважений член правління ГО «ПРОЖЕКТОР»
керівник проєкту «Клініка прав людини», адвокат:

«Ми розуміли, що семінар буде актуальним та корисним для аудиторії, але, на жаль, через карантин змушені були обмежити кількість місць. Команда проєкту побудувала захід на реальних кейсах, які супроводжуються “Клінікою прав людини”, тим самим практика та досвід зробили захід найцікавішим. Далі буде…»