Кейс: 5 років тюремного ув’язнення за грабіж гея 💼

Навесні 2021 року на національному телебаченні України вийде телепроєкт «Ґендерні окуляри». Діяльність громадської організації «ПРОЖЕКТОР» не лишилась поза уваги його авторів. Один з випусків нового телепроєкту присвячений правозахисту представників ЛГБТ-спільноти, про що глядачу розкажуть в розрізі роботи команди проєкту «Human Rights Clinic». Основною сюжетною лінією стане історія гея, який постраждав від рук грабіжника, що використовував сайт знайомств з метою пошуку жертв для своїх злочинів.

До речі, цей грабіжник вже отримав вирок – за рішенням Приморського районного суду міста Одеса від 6 листопада 2020 року визнано винним 25-річного уродженця Чернігова Владислава Малькова у вчиненні злочину за ч. 2 ст. 186 Кримінального кодексу України. Молодик пограбував одесита-гея, якого «виловив» на просторах інтернету. Це другий його епізод – на момент чергового злочину хлопець перебував у розшуку Деснянським РУВД міста Києва через крадіжку 6-річної давнини.

Нові події розгорнулися рік тому. У січні 2020 року 40-річний одесит шукав хлопця на сайті знайомств для геїв, щоб провести у приємній компанії зимовий вечір. Напочатку це знайомство не здавалося винятком і не відрізнялося від попередніх зустрічей з іншими хлопцями.

Як згадує потерпілий, зі своїм кривдником він обмінявся контактами на онлайновій дошці оголошень. Після нетривалого листування з парубком, який проявив зацікавленість у спілкуванні, вони вирішили разом повечеряти. Чоловіки домовилися про зустріч. Владислав завітав до нього, представившись Олександром.

Перший вечір нові знайомі провели у необтяжливій бесіді під алкогольні напої, після чого гість залишився на ніч на окремому ліжку. Потім новий знайомець зачастив до одесита, ночував у нього й навіть відпочивав у компанії друзів господаря квартири.

В день грабежу, 24 січня 2020 року, Владислав поводив себе якось дуже дивно.

– На нього це не було схоже: він сварився з кимось по телефону, імітував паніку, кидався речами і погрожував мені, – згадує потерпілий, – після пішов з дому, прихопивши речі із шафи, а на виході відібрав у мене смартфон.

Не реагуючи на неодноразові прохання чоловіка, грабіжник відмовився повернути майно. Тому ввечері того ж дня постраждалий звернувся до поліції, де детально розповів про ситуацію, проте правоохоронці не відреагували. Наступного дня наполегливий одесит все ж таки написав заяву.

Затримати грабіжника законникам вдалося лише через декілька днів під час спецоперації. Чернігівця знайшли за номером телефону, яким той користувався й залишив при знайомстві потерпілому. Відразу злочинця й арештували – на момент затримання він був у поцупленому одязі.

Перше судове засідання за даним кримінальним провадженням відбулося 20 травня 2020 року. На той час, за інформацією потерпілого, Владислав ошукав чимало геїв за такою ж самою схемою. Слід зазначити, що подібні випадки є досить поширеним явищем. Справжню кількість постраждалих від злочинів проти геїв, бісексуалів та трансґендерів на тлі подібних знайомств важко оцінити, бо зазвичай потерпілі бояться звертатися до поліції через недовіру до державних органів та можливість розкриття гомосексуальних стосунків.

Потерпілий в цій історії не став винятком. Через побоювання дискримінації з боку слідчих органів та суддів, він звернувся до команди проєкту «Human Rights Clinic» за юридичною допомогою. За його справу взявся керівник проєкту Віталій Матвєєв.

Судовий процес тривав понад 9 місяців, і весь цей час затриманий перебував у слідчому ізоляторі. За підсумками розгляду справи Приморський районний суд міста Одеса ухвалив вирок, яким визнав Владислава Малькова винним у скоєні злочину та призначив йому покарання у вигляді п’яти років позбавленні волі. На підставі ст. 75 Кримінального кодексу України, судом встановлено іспитовий строк на два роки.

Крім того, суд зобов’язав зловмисника відшкодувати майнові збитки та моральну шкоду позивачу в сумі 10 тисяч гривень.