Трансжінка через суд вимагає від РАЦСу змінити ім’я та стать у документах 💼

Юридична команда проєкту «Human Rights Clinic» направила до Окружного адміністративного суду міста Київ позовну заяву про визнання протиправною бездіяльність одного зі столичних органів РАЦС, який відмовив трансжінці у внесенні даних про зміну статі та імені. При цьому держслужбовці аргументували свою відмову неіснуючою законодавчою нормою.

Саме з такою проблемою зіткнулась 33-річна трансжінка, яка мешкає у столиці. Вона після корекції статі наважилась на наступний важливий крок – юридичний трансперехід. Отримав медичне свідоцтво про зміну статевої належності, трансґендерка звернулася до місцевого РАЦСу. Маючи громадянство України, вона була впевнена, що чинне законодавство гарантує їй право на внесення оновлених даних у свідоцтво про народження, як то прописано. Однак в органі реєстрації їй відмовили.

Обурена трансжінка звернулась до юристів громадської організації «ПРОЖЕКТОР», які за підтримки  МБФ «Альянс громадського здоров’я» в рамках ініціативи «Юридична допомога для трансґендерних, небінарних та квір-осіб в умовах воєнного та повоєнного часу» допомогли отримати письмову відповідь від органу реєстрації. Причину відмови держслужбовці аргументували наступним: «у зв’язку з тим, що реєстрація народження проведена у відділі ЗАГС Архангельського міськвиконкому російської федерацї (дата скрита).1989, внести зміни до актового запису про народження Позивача та видати повторне свідоцтво про народження неможливо».

Така відповідь здивувала юристів, адже у 1989 році ще не існувало РФ, а в документах клієнтки вказано про народження на території  РРФСР, з правонаступницею якої Україна наразі розірвала дипломатичні відносини.

«У разі, якщо актовий запис цивільного стану, до якого необхідно внести зміни, було складено компетентним органом іноземної держави, з якою Україна не має правових відносин, актовий запис цивільного стану попередньо поновлюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника», – посилається юристка Єлизавета Барашкова на частину 5 статті 22 ЗУ «Про державну реєстрації актів цивільного стану».

Однак у київському РАГСі на цю норму закривають очі, ігноруючи право трансґендерної жінки. Тому вона вирішила позиватися до суду.

За справу взявся адвокат проєкту «Human Rights Clinic» Віталій Матвєєв. Правозахисник вивчив всі деталі кейсу, де, окрім посилання на неіснуючі норми, виявив ще й процедурні порушення з боку органу державної реєстрації. Відповідний позов юридична команда ГО «ПРОЖЕКТОР» направила 5 жовтня до Окружного адміністративного суду міста Київ, де наразі призначили суддю, який буде розглядати матеріали цієї справи.