В одеському БДСМ-барі «Клініка прав людини» розповіла про протидію домашньому насильству

10 грудня, в останній день Всесвітньої акції «16 днів проти насильства», команда громадської організації «ПРОЖЕКТОР» провела в Одесі семінар, присвячений темі протидії домашньому насильству – «Межі дозволеного і забороненого: Психологічні та правові грані». Захід відбувався у нестандартному форматі: спікери та учасники дискутували у залі БДСМ-бару «Iznanka».

Проводили семінар спеціалісти проєкту «Клініка прав людини»: керівник проєкту, адвокат Віталій Матвєєв, юристка Кароліна Палайчук та психологиня Юлія Арсієнко. Також до участі запросили представницю департаменту соціальної та сімейної політики Одеської ОДА – головну спеціалістку відділу з питань ґендерної рівності, протидії торгівлі людьми та запобігання домашньому насильству Тетяну Водневу.

Під час заходу психологиня Юлія Арсієнко  розповіла про психологічні аспекти домашнього насильства, ознаки насильства, існуючі міфи та як вберегтися від цього явища. На прикладі гри «Кулак» вона розповіла про вміння домовлятися та принципи партнерства.

Адвокат Віталій Матвєєв надав важливі правові інструменти щодо протидії домашньому насильству, розтлумачив алгоритм дії осіб, які постраждали від насильства, а також роз’яснив юридичні наслідки та відповідальність для кривдників. Окремо розповів про існуючу судову практику, в тому числі на прикладі кейсів клієнтів проєкту «Клініка прав людини».

Представниця облдержадміністрації Тетяна Воднева акцентувала увагу на актуальність дискусії та надала інформацію щодо притулків для осіб, постраждалих від домашнього насильства, і розповіла, як такі установи працюють під час карантину.

У другій частині юристка Кароліна Палайчук відмежувала насильство від інших дій в ході дискусійної гри «Ситуації: насильство», розробленої спеціально для семінару. В основу гри увійшли кейси проєкту «Клініка прав людини», свіжі рішення з Реєстру судових рішень та змодельовані побутові випадки. Завдання кожного учасника – висловити власну думку з приводу описаних ситуацій, визначити, чи мало місце саме домашнє насильство, та розібрати наслідки ситуації і як її можна було попередити.

Як виявилось в дискусіях, багато хто з учасників заходу зтикався із цією темою не тільки на тренінгах. По завершенню семінару спеціалісти проєкту «Клініка прав людини» надали індивідуальні поради та рекомендації.

Додамо, що цього року в Україні на тлі карантинних обмежень через пандемію коронавірусної інфекції COVID-19 фіксується суттєве зростання випадків насильства. Їхня кількість збільшилася майже в 1,5 рази! Щодо ситуації в регіоні, то за 9 місяців 2020 року офіційно в Одеській області зафіксовано понад 16 тисяч заяв і повідомлень про вчинення домашнього насильства, а в Одесі – майже 7 тисяч. При цьому у чотирьох з п’яти випадках жертвами насильства стають жінки, а кожний 25-ий випадок стосується насильства над дітьми.

На території Одеської області розташовані три притулки для осіб, постраждалих від домашнього насильства, які діють під час карантину, а в Одесі працюють два відділення Центру допомоги для жінок та матерів з дітьми, Центр корекції агресивної поведінки кривдників.

На поточний час в Одесі діє Міська цільова програма з реалізації сімейної, ґендерної політики, попередження домашнього насильства та протидії торгівлі людьми до 2021 року. В рамках цієї програми в минулому році на базі Центру соціальних служб Одеської міськради створили дві мобільні бригади соціально-психологічної допомоги.