Тренінг «Віртуальні знайомства: Ігри проти прав» пройшов в оновленому форматі

15 грудня 2021 року у конференц-залі одеського готелю «Айвазовський» відбувся тренінг «Віртуальні знайомства: Ігри проти прав. Інструктаж адвоката та психолога». Слухачі мали змогу дізнатися, як попереджати та протидіяти злочинам, скоєним за допомогою Інтернету на тлі нетерпимості.

Цей захід є авторською розробкою команди проєкту «Human Rights Clinic» громадської організації «ПРОЖЕКТОР». Він спрямований на підвищення правової грамотності вразливих соціальних груп, зокрема ЛГБТ+, людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, які живуть з наркозалежністю, їхнього близького оточення та інших, хто зазнає наслідків стигми та дискримінацію. В основі його просвітницької програми увійшли кейси та виклики, які вирішує команда проєкту останні два роки за підтримки Європейського фонду демократії (EED) та Посольства Канади в Україні.

На початку тренінгу з вітальним словом виступили член правління ГО «ПРОЖЕКТОР», керівник проєкту «Human Rights Clinic», адвокат Віталій Матвєєв та партнери громадської організації. Цього разу запросили регіональну координаторку взаємодії з громадськістю Уповноваженого ВРУ з прав людини в Одеській області Людмилу Ямщикову. Вона розповіла про співпрацю у сфері захисту прав активістів та дискримінованих груп, в тому числі в рамках укладеного Меморандуму про співробітництво та організацію взаємодії між ГО «ПРОЖЕКТОР» та Представником Уповноваженого ВРУ з прав людини в південних областях. Гостя також презентувала практичні інструменти захисту – онлайн-додаток «Твоя безпека» , чат-бот «Activist’s advisor» та «Порадник з особистої безпеки для правозахисників та активістів», підготовлених Асоціацією УМДПЛ.

Далі на присутніх очікували три просвітницькі модулі, кожен з яких присвячений різним аспектам роботи з постраждалими від злочинів, скоєних з використанням сучасних технологій.

В першому модулі координатор проєкту Олексій Лосинець розповів, чому саме тема знайомств в Інтернеті увійшла в основі тренінгу, на яких сайтах та в мобільних додатках знайомитися слід вкрай уважно. Він також підбив підсумки соціального експерименту команди про дослідження вразливості ЛГБТ-спільноти у соціальних мережах. В продовження психологиня Юлія Арсієнко обговорила зі слухачами, як пандемія й карантинні обмеження змінили їхнє життя, як за останні два роки змінилося сприйняття знайомств в Інтернеті, а також порушила тему маніпуляцій та захисту від них.

У другій частині тренінгу помічниця юристів Єлизавета Барашкова доповіла про кейси, які розв’язує команда проєкту «Human Rights Clinic», розповіла про найчастіші випадки злочинів та схеми шахраїв, на які можна натрапити при знайомствах в Інтернеті, як попередити їх і захистити себе від зловмисників. Після юристка проєкту і адвокат Кароліна Палайчук надала алгоритм дій та рекомендації на випадок зустрічі зі злочинцями.

У третьому модулі на аудиторію очікувала цікава інформація про сучасні технології та шкоду, яку вони можуть нести. Безпосередньо мова йшла про небезпечні тренди у TikTok, загрози з Facebook та Instagram, цифрові аватари та віртуальні асистенти, які використовують злочинці, та інші кіберзагрози. Особливу увагу керівник проєкту «Human Rights Clinic», адвокат Віталій Матвєєв приділив питанню використання чужих світлин у анкетах для знайомств, небезпечним акантам у Telegram та глибинним підробкам (діпфейкам). Окремо він приділив час питанню цифрових доказів та судовій практиці, а також витоку персональних даних. На практиці слухачі мали змогу перевірити через спеціальні сервіси, яка особиста інформація та коли могла просочитися під час зломів популярних сайтів.

Приємним бонусом для присутніх став розіграш подарунків від громадської організації «ПРОЖЕКТОР» та її друзів, а саме квитків у кіно на двох та брендованих сумок-шоперів.