Підсумки діяльності «Клініки прав людини» підбили спеціалісти та клієнти проєкту 🎦

Проєкт «Human Rights Clinic» святкує  1 рік, який реалізує команда громадської організації «ПРОЖЕКТОР» при підтримці Європейського фонду демократії та Посольства Канади в Україні. Напередодні цієї дати в пресцентрі інформаційної агенції «Одеса-медіа» відбувся круглий стіл на тему «Протидія дискримінації в Одесі як індикатор здорового українського суспільства».

До участі у заході були запрошені спеціалісти проєкту, партнери організації та клієнти. Модератором зустрічі виступила редакторка журналу «Фаворит Удачі» і ведуча телепрограми «Пресексперт» Галина Владимирська.

В ході бесіди команда проєкту підбила підсумки діяльність за рік. Так, за цей період клієнти отримали понад 1000 консультацій з правової та психологічної допомоги, а у судовий процес переведено понад 30 кейсів. Юридична команда на чолі з членом правління ГО «ПРОЖЕКТОР», керівником проєкту, адвокатом Віталієм Матвєєвим супроводжує у судових інстанціях справи, де має місце порушення прав ЛГБТ+, людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, журналістів та активістів, що захищають права спільнот, вразливих до дискримінації, та діють за принципами демократії.

Як зазначив керівник проєкту, географія охоплення клієнтів, які отримують допомогу від спеціалістів організації за рік суттєво перетнула заплановані межі. Адже послуги, що надаються, є унікальними в своєму роді не тільки для південних областей країни, де зосереджений основний кластер роботи, але й для України в цілому. Запити на консультування надходять з Києва, Житомира, Запоріжжя, Львова, Тернополя, Харкова та інших міст.

Під час круглого столу юристка проєкту Кароліна Палайчук підкреслила, що найчастіше до спеціалістів організації звертаються зі скаргами про порушення прав ВІЛ-інфікованих осіб. Яскравим прикладом цього можна назвати випадок, коли  роботодавець вимагав від працівника довідку про відсутність ВІЛ-інфекції/СНІДу, а отримавши відмову – наполягав на звільненні з підприємства. Юристка констатувала, що це грубе порушення чинного законодавства. Крім того, вразливі до дискримінації версти нерідко стають жертвами різноманітних злочинів, нападів, крадіжок та грабежів.

Це підтверджують і в партнерських організаціях. Соціальна працівниця благодійної організації «100 відсотків життя. Одеса» Світлана Дзюбинська розповіла, що допомагає людям з позитивним ВІЛ-статусом з 2010 року, проте проєктів і програм подібних «Human Rights Clinic» наразі не зустрічала.

– Коли до нас звертаються люди, котрим дійсно необхідний юридичний супровід адвоката від А до Я, ми переадресовуємо їх на «ПРОЖЕКТОР», – підкреслила соцпрацівниця.

Світлана Дзюбинська нагадала про деякі кейси, які протягом року були передані на розгляд спеціалістам проєкту. Один з них стосувався жінки, якій правоохоронці «шили» розповсюдження заборонних речовин і відповідний строк. Справа в тому, що вона знаходиться у зоні ризику, бо раніше мала проблеми із законом, споживала наркотики, а зараз знаходиться на замісній підтримуючій терапії. Після втручання юридичної команди проєкту питання з фабрикованою справою було закрито на стадії досудового розслідування. Інший випадок – коли жінка потрапила у ДТП, в якій чудом вижила. Винуватець аварії не визнавав себе таким, розслідування затягувалося. Допомогли знов-таки спеціалісти «Human Rights Clinic» та довели справу до суду.

Випадки щодо порушення прав людей, які лікуються від наркотичній залежності, фіксують і в іншій партнерській організації – благодійній організації «Благодійний Фонд «Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю (ВОЛНА)». Її регіональна представниця Юлія Коган висловила подяку за те, що відтепер є можливість звернулися до адвокатів та юристів, які не нехтують проблемами спільноти і з розумінням ставляться до них.

Знайшла не тільки розуміння, але й надійного правозахисника власних інтересів у суді трансґендерна жінка Марія Вініченко. Вона активно бориться за права трансґендерних людей в Україні. Трансжінка зізналася, що майже всі адвокати, до яких вона зверталася раніше, відмовлялися брати її справу, мов, це зашкодить їхній кар’єрі та репутації. Єдиним, хто рішуче виступив на захисті трансґендерної особи, став адвокат Віталій Матвєєв. Зараз він як і раніше супроводжує справу у суді, а психологиня проєкту Юлія Арсієнко мотивує та підтримує клієнтку в боротьбі за власні права. Але для трансжінки головне, що підтримкою та міцною опорою увесь цей час залишається її чоловік Дмитро Іванов, який до речі, також долучився до дискусії в ході круглого столу.

– Дійсно психологічна підтримка та допомога дуже важлива у таких складних справах, – не з чуток знає Юлія Арсієнко.

Психологиня розповіла, що вкрай мало людей знає хоча б щось про свої права, особливо в маленьких містечках та селах, де клієнти з цільової групи залишаються сам на сам із ситуацією і здебільшого ворожим оточенням. На її думку, слід навчати тих, хто зазнає наслідків стигматизації та дискримінацію, відстоювати власні права та жити в своєму оточенні. При цьому мова йде зазвичай не про молодь, а про дорослих людей. Тому проєкт «Human Rights Clinic» передбачає тематичні лекції, тренінги та вебінари, де слухачі підвищують свою правову обізнаність, вчяться не боятися осуду та бути інакшими.

Наприкінці зустрічі учасники долучилися до гри «Питання-відповідь». Її суть полягала в тому, що кожен з присутніх за круглим столом діставав з конверту паперову стрічку, на якій занотовано нескладне завдання чи питання, пов’язане з минулим роком, темою заходу або взаємодією в рамках проєкту.

У планах на майбутнє громадської організації «ПРОЖЕКТОР» – розширити діяльність проєкту «Human Rights Clinic» на територію всією України, а допомогу людям, що страждають від дискримінації та стигми, зробити ще більш ефективною та доступною.