У Миколаєві спеціалісти «Клініки прав людини» розповіли про небезпечні знайомства в мережі

Команда проєкту «Клініка прав людини» вперше провела у Миколаєві семінар щодо захисту прав людини «Віртуальні знайомства: Ігри проти прав. Інструктаж адвоката та психолога». Зустріч відбулася у суботу, 30 січня в конференц-залі «CEGLA». До участі долучилися партнерські організації – Миколаївська благодійна організація «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» та громадська організація «Асоціація ЛГБТ «ЛІГА».

На відміну від семінару, що проходив у серпні минулого року в Одесі, цього разу до програми було включено ще більше корисного матеріалу, створеного на базі реальних кейсів проєкту. Проте, як і раніше, захід проходив у двох панелях.

В першій частині психологиня проєкту Юлія Арсієнко розповіла про популярні сайти та мобільні додатки для знайомств, де нерідко злочинці знаходять своїх жертв, а також підбила підсумки експерименту, який проводили активісти громадської організації «ПРОЖЕКТОР». Суть експерименту полягала у тому, щоб витягнути потенційних жертв на побачення наосліп. Активісти створили анкету у тематичній соціальній мережі для знайомства з ЛГБТ та ЧСЧ, додали привабливі світлини та стислий опис, в якій було зазначено, що світлини обличчя користувач не надсилає і принципово йде на зустріч тільки наосліп. Крім того, листувалися лише з тими, хто цікавився анкетою – знайомилися у відповідь. Ключовий індикатор – саме зустріч.

Психологиня також розмежувала життя до та під час пандемії, яка змінила не тільки звички та спосіб спілкування між людьми, але й ступень тривожності та ворожості. Вона надала поради, як впоратися з емоціями і стресами під час смутку, як правильно поводитися при знайомстві в мережі і відрізняти маніпуляційні методи.

Доповнив доповідь керівник проєкту, адвокат Віталій Матвєєв, який розповів про мобільні додатки та технології, які допоможуть передбачити неприємності та оминути небезпеку.

Друга панель семінару була присвячена алгоритмам захисту, діпфейкам, цифровому клонуванню та захисту моралі.

Юристка проєкту «Клініка прав людини» Кароліна Палайчук ознайомила слухачів з правами та обов’язками правоохоронців, нацгвардійців та охоронців. Вона розповіла за якими алгоритмами повинні діяти поліцейські, в чому різниця між поверхневою перевіркою та особистим оглядом, а також як діяти, коли правоохоронці порушують права та перевищують повноваження. Окремо описала дії адвоката в тій чи іншій ситуації.

Керівник проєкту, адвокат Віталій Матвєєв порушив питання використання чужих світлин в анкетах, сайтів та мобільних додатках для знайомств. Наголосив про відповідальність за розповсюдження персональних даних іншої людини без її згоди. Окремий блок було присвячено технологіям створення фальшивих фотографій та відеороликів, що можуть бути використані для шантажу, приниження честі та гідності, руйнування репутації. Разом з цим команда проєкту продемонструвала популярні додатки, які нині молодь використовує у розважальних цілях, проте вони можуть нести певну загрозу та небезпеку. По завершенню семінару слухачі отримали відповіді на всі питання, які накопичилися протягом двогодинного семінару. Вони зізналися, що надана інформація є корисною, а деякі наведенні приклади вже мали місце з ними чи їхніми знайомими. Тепер учасники заходу зможуть більш безпечніше проводити час в соціальних мережах та ресурсах для знайомств.