ГО «ПРОЖЕКТОР» підтримала акцію до Всесвітнього дня боротьби з гепатитом

Представники громадської організації «ПРОЖЕКТОР» долучилися до старту Тижня тестування на ВІЛ та гепатит С в Одесі і приєдналися до сьогоднішньої вуличної акції, що пройшла в рамках Всесвітнього дня боротьби з гепатитом.

Біля одеського центру первинної медико-санітарної допомоги №14 місцеві активісти та волонтери разом з лікарями та медпрацівниками розгорнули мобільну лабораторію, де кожен бажаючий безкоштовно міг пройти швидкий тест на ВІЛ та вірусний гепатит С.

Протягом перших двох годин скористатися цією можливістю вирішили 52 одесита. В результаті у чотирьох містян було виявлено гепатит С, ще четверо підтвердили свій позитивний ВІЛ-статус (проходили тестування раніше). Також у одного мешканця швидкий тест вперше показав і ВІЛ, і гепатит С. Наразі з ним працює соціальний працівник.

Організаторами заходу виступили Одеський міський департамент охорони здоров’я, Одеський міський Центр здоров’я та благодійна організація «100% життя. Одеса», яка є партнером ГО «ПРОЖЕКТОР».

Крім того, в цьому році вперше до акції приєдналися міські, районні та приватні лікарні. Всього 14 медичних закладів Одеси і області, де до 3 серпня пацієнти, які знаходяться на стаціонарі, також безкоштовно пройдуть тест на ВІЛ та вірусний гепатит С.

Як зазначають організатори акції, в Україні сумна ситуація щодо заходів боротьби з гепатитом. Безпосередньо в Одесі на обліку знаходиться близько 2 тис. пацієнтів з діагнозом гепатит С. При цьому у минулому році з міського бюджету виділили кошти лише на 306 пацієнтів, що отримали лікування безкоштовно, а цьогоріч ще менше – тільки 37 одеситів!

На відміну від ситуації з ВІЛ (на який тестують в лікарнях, надають безкоштовну антиретровірусну терапію й існує реєстр), для тестування на вірусні гепатити найчастіше громадяни звертаються у приватні клініки анонімно або під вигаданим прізвищем. А приватні заклади, в свою чергу, не надають інформацію до реєстрів. До того ж, в разі позитивного діагнозу пацієнти вдаються до самолікування. Тому реальні цифрі інфікування можуть дуже різнитися з офіційною статистикою.

За оціночними даними МОЗ, в Україні гепатит С має понад 1 млн. 342 тис. осіб, а знають про свій діагноз лише 87 тис. (тобто 6,5%!). Це пов’язано ще і з тим, що вірусний гепатит С тривалий час не турбує пацієнта, перебігає без симптомів, і лише в одиночних випадках – в гострій формі. Що стосується вірусного гепатиту В, то про свій хронічний діагноз знає тільки 9% осіб, що інфіковано.

Передаються вірусні гепатити В и С через кров, статевим шляхом та від матері до дитини. Що стосується лікування, то сучасна медицина зі 100-відсотковою вірогідністю виліковує гепатит С, однак від нього вакцини наразі не існує. Ситуація з гепатитом В абсолютно дзеркальна: вакцина існує, однак хвороба повністю не виліковується, є хронічною, а існуючи препарати пригнічують вірус в організмі.

ГО «ПРОЖЕКТОР» разом з партнерами БО «100% життя. Одеса» закликають громадян не нехтувати можливістю та пройти тест на ВІЛ та вірусні гепатити. По-перше, це дозволить уникнуть більш складних наслідків для власного організму. А, по-друге, кожен може зробити свій вклад у запобігання поширенню епідемії ВІЛ/СНІДу, вірусних гепатитів та інших ІПСШ.