Медіаюрист ГО «ПРОЖЕКТОР» прокоментував ситуацію навколо інтерв’ю керівництва «Укрексімбанку» для програми «Схеми» 🎦

Це інтерв’ю може стати останнім у житті Євгена Мецгера на посаді голови правління державного банку. Адже після появи відновленого відео, в якому він дає вказівки охороні забрати у знімальної групи камери та стерти запис, його відсторонили від обов’язків. Відео нападу на журналістів програми «Схеми» стало доказом у справі про перешкоджання журналістській діяльності. Тож невдовзі після появи запису у мережі до кабінету чиновника прийшли правоохоронці.

Поліція під процесуальним керівництвом прокуратури вручила повідомлення про підозру керівництву банку у перешкоджанні професійній діяльності журналістів. Працівникам фінансової установи загрожує покарання у вигляді штрафу від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк до п’яти років.

Колеги постраждалих журналістів побоюються, що за перешкоджання професійній діяльності працівників ЗМІ Євген Мецгер відбудеться лише штрафом, а в кращому випадку обмеженням волі, тобто за грати не сяде. Аби цього не сталося вимагають притягнути керівника банку та його підлеглих за статтею «незаконне позбавлення волі». Але для цього, кажуть правоохоронці, їм потрібні докази того, що знімальну групу програми «Схеми» справді силоміць утримували в кабінеті голови «Укрексімбанку» близько години. А це – записи з камер спостереження, які фінустанова відмовляється надати.

Коментуючи цей випадок, член правління ГО «ПРОЖЕКТОР», керівник проєкту «Human Rights Clinic», адвокат і медіаюрист Віталій Матвєєв зазначив, якщо правопорушник, який уникне кримінальної відповідальності, то це буде свідчити сигналом для інших осіб, що дійсно можна нападали на журналістів та при цьому не бути притягнутим до відповідальності, що є неприпустимим у демократичному суспільстві.

За даними Національної спілки журналістів України, у 2021 році на представників ЗМІ нападали приблизно 80 разів, і реального покарання ніхто не поніс. При цьому у поліції звітують, що зареєстрували 158 кримінальних проваджень щодо злочинів проти медійників, з них 113 – за статею перешкоджання професійній діяльності, 38 – це погроза або насильство щодо журналіста, 7 випадків стосується умисного пошкодження або знищення майна журналіста. Утім, лише 17 справ направили до суду – у жодній з них вироку поки немає.