Кейс: Життя після СНІДу. Чоловіку з ВІЛ поновили цивільну дієздатність завдяки адвокатам «Клініки прав людини» 💼

Після восьми років під опікою своєї матері 58-річний чоловік, який живе з ВІЛ, зміг поновити дієздатність. Рішення Малиновського районного суду міста Одеса про визнання містянина дієздатним та поновлення його цивільної дієздатності набрало законної сили 8 вересня 2021 року. Цього домігся адвокат заявника – керівник проєкту «Human Rights Clinic» Віталій Матвєєв.

Тривале одужання після СНІДу

Розпочинається ця історія ще у 2009 році, коли одеситу призначили першу групу інвалідності по загальному захворюванню і взяли на облік у місцевій поліклініці як пацієнта, який потребує стороннього догляду. У 2013 році напередодні свого ювілею він отримав не дуже приємний подарунок – лікарі діагностували у нього деменцію на тлі СНІДу. Це стало справжнім викликом для родини, адже хворий вже на той момент дезорієнтувався у часі та просторі, не прагнув до контакту, а бесіду підтримував лише формально, був емоційно вихолощений, при цьому мав схильність постійно повторюватися у думках та діях, періодично марив та розмовляв сам з собою. Особливо це було важко для матері-пенсіонерки, з якою хворий жив. Однак жінка не покинула сина – і звернулася до суду, щоб встановити опіку над ним. Як результат, судово-психіатрична експертиза підтвердила, що в наслідок СНІДу у чоловіка розвився стійкий психічний розлад у вигляді слабоумства, а суд призначив літню жінку опікуном над недієздатним.

Наступного року опікуваному безстроково була встановлена підгрупа «А» першої групи інвалідності, до якої належать ті, хто з винятково високою мірою втрати здоров’я, надзвичайною залежністю від постійного стороннього догляду, допомоги чи диспансерного нагляду інших осіб.

Покращуватися стан чоловіка почав лише у 2015 році після того, як лікарі змінили медикаментозну схему лікування ВІЛ-інфекції. Одесит поступово одужував фізично і повертав собі розумове здоров’я. Це був складний процес тривалістю у п’ять років.

Чергові дослідження магнітно-резонансної томографії головного мозку у 2020 році підтвердили, що стан опікуваного значно поліпшився, а експертиза зазначила, що він більше не потребує сторонньої допомоги, може самостійно здійснювати всі необхідні розумові та фізичні дії для повноцінного проживання.

Він майже відразу залишив батьківську оселю та став жити окремо у помешканні за місцем своєї реєстрації. Там він самостійно розпочав вести домашнє господарство і організував свій побут. Через два місяці чоловік працевлаштувався.

Справа про поновлення дієздатності і повернення прав

Влітку 2020 року соцпрацівники благодійної організації «100 відсотків життя. Одеса» звернулися до юридичної команди проєкту «Human Rights Clinic» ГО «ПРОЖЕКТОР», щоб допомогти чоловіку поновити свою цивільну дієздатність та повернути права, втрачені через хворобу. А це можна зробити лише в судовому порядку. Найскладніше в такій ситуації – довести служителям Феміди спроможність людини жити повноцінним життям.

За справу взялася команда проєкту «Human Rights Clinic» – його керівник, адвокат Віталій Матвєєв разом з юристкою Кароліною Палайчук. У серпні 2020 року адвокат звернувся до Малиновського районного суду Одеси із заявою про поновлення цивільної дієздатності містянина та припинення над ним опіки.

Для перевірки психічного стану чоловіка суд призначив стаціонарну судово-психіатричну експертизу та доручив її експертам-психіатрам Одеської обласної клінічної психічної лікарні №1.  Протягом тижня вони досліджували стан здоров’я заявника, який бажав довести свою дієздатність. І ось у липні 2021 року до суду надійшов висновок із експертної установи, де зазначалось, що стан здоров’я одесита покращився, і він спроможній самостійно здійснювати всі необхідні розумові та фізичні дії для повноцінного проживання. Представник заявника в судовому засіданні підтримав заяву та просив суд її задовільнити. Мати чоловіка, яка опікала всі ці роки хворого сина, теж не заперечувала щодо задоволення заяви.

Аналізуючи докази по справі в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість і доведеність заяви про поновлення цивільної дієздатності чоловіка, який живе з ВІЛ, та припинення над ним опіки. В решті решт 9 серпня 2021 року заяву було задоволено в судовому порядку.

Наразі рішення набрало чинності. А це значить, що одесит, який впорався з наслідками недуги, може мати повноцінне життя, а його законні права, як дієздатного громадянина, повністю поновлено. Відтепер він не має опікуна, і йому повертаються право на волевиявлення як виборця, право самостійно укладати угоди та здійсняти інші правочини, право самостійно отримувати соціальні виплати та решта прав, які обмежує законодавець щодо недієздатних осіб.

Нагадаємо, проєкт «Human Rights Clinic» реалізовується командою громадської організації «ПРОЖЕКТОР» за підтримки Європейського фонду за демократію (EED) та Посольства Канади в Україні. В межах діяльності проєкту надається безкоштовна правова допомога соціальним групам, що вразливі до дискримінації, зокрема людям, які живуть з ВІЛ/СНІД.


Ця новина опублікована за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Її зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.