Кейс: Вперше суд Одеси виніс вирок за незаконний вплив на журналіста 💼

20 жовтня 2021 року Приморський районний суд міста Одеса ухвалив рішення щодо охоронця Одеської державної академії будівництва та архітектури, який взимку 2020 року не дав пройти журналістці видання «УСІ» Ганні Покровській до приміщення закладу для виконання редакційного завдання, відібрав в неї бейдж з посвідченням та погрожував розправою. Відтепер за перешкоджання професійній журналістській діяльності відповідно до частини 2 статті 171 Кримінального кодексу України правопорушник повинен сплатити штраф у розмірі 850 гривень у дохід держави.

Від хуліганства до самоправства

Інцидент стався 22 січня 2020 року, коли близько опівдня знімальна група інтернет-видання «Українська служба інформації» завітала до Одеської державної академії будівництва та архітектури. Тоді журналісти проводили розслідування в рамках проєкту «Інспекція» з приводу пожежної безпеки у виші. На місці вони зіткнулися зі спротивом охорони, яка не бажала допускати представників масмедіа до закладу та незаконно перешкоджала виконанню їхнього редакційного завдання. Поступово ситуація загострилася і переросла у конфлікт. Журналістка Ганна Покровська спробувала знизити градус пристрастей й намагалася переконати охоронців у правомірності зйомки. Вона показала журналістське посвідчення, однак один з чоловіків забрав в неї документ та почав погрожувати розправою. Цей момент зафільмував оператор видання, який супроводжував дівчину. В подальшому це стане одним з ключових доказів порушення прав журналістки у суді, а поки – лише заява у поліцію.

За захистом свої прав постраждала завернулася до керівника проєкту «Human Rights Clinic», медіаюриста і адвоката Віталія Матвєєва, який охоче взявся за справу.

Від початку було зрозуміло – справа буде цікавою, адже слідчі не бажали бачити порушення прав представниці ЗМІ та відкрили провадження за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме за дрібне хуліганство. Зрозуміло, що ця кваліфікація не задовільнила ані потерпілу, ані її захисника, ані журналістську спільноту. Тому було подано клопотання щодо перекваліфікації справи з адміністративного у кримінальне.

В результаті у липні 2020 року по факту вчинення злочину поліція почала провадження за ознаками кримінального проступку, передбаченого статтею 356 Кримінального кодексу України: самоправство. У відповідь на це, адвокат Віталій Матвєєв наполягав на перекваліфікації провадження саме за статтею 171 Кримінального кодексу України.

17 серпня 2020 року ГО «ПРОЖЕКТОР» в рамках проєкту «Human Rights Clinic» ініціювала проведення пресконференції спільно з журналістською спільнотою та представником Уповноваженого ВРУ з прав людини в південних областях, куди також запросили представників Головного управління Національної поліції в Одеській області. Однак правоохоронці відмовилися від участі в заході, хоча до них було чимало запитань, в тому числі щодо розслідування у справі Ганни Покровської.

Незважаючи на висвітлення всієї ситуації та привернення уваги через пресу до проблеми взаємодії з відомчими органами, справа ніяк не просувалась, а навпаки гальмувалась слідчими органами. Навіть у лютому 2021 року (рік потому після інциденту!) слідчі дії активно не проводилися. Навіть не було допиту оператора знімальної групи, який проходив по справі в якості свідка і мав головний доказ по справі – оригінальний відеозапис інциденту.

Не зрушило слідство з місця й після багаточисленних клопотань та додаткових матеріалів справи, поданих адвокатом. Тому наступні декілька місяців відбувався пошук рішення щодо бездіяльності правоохоронців.

Вплив у будь-якій формі

Допомогла в цьому співпраця з партнерами. За участю громадської організації «ПРОЖЕКТОР» та виданням «Ізбирком», ГО «Інститут масової інформації» ініціювала робочу зустріч з керівництвом Одеської обласної прокуратури, що відбулася напочатку червня 2021 року. Під час обговорення ситуації із розслідуванням злочинів, скоєних щодо журналістів на Одещині, було порушено питання бездіяльності слідчих органів, в тому числі у справі журналістки «УСІ» Ганни Покровської. Тоді виявилось, що керівництво прокуратури Одеської області не володіє ніякою інформацією з приводу цього випадку. Тому її очільник Сергій Костенко пообіцяв взяти цю резонансну справу під контроль.

Невдовзі розслідування стрімко просунулося. І так 5 липня 2021 року суддя Приморського районного суду міста Одеса розглянув обвинувальний акт та призначив перше підготовче судове засідання по кримінальному провадженню у скоєні правопорушення вже за частиною 2 статті 171 Кримінального кодексу України. Таким чином, охоронцю інкримінували вплив на журналістку з метою перешкоджання виконанню нею професійних обов’язків.

На одному із засідань обвинувачений визнав себе винним у повному обсязі, а згодом розкаявся у скоєному та попросив вибачення у постраждалої.

Фіналом стало засідання 20 жовтня 2021 року, на якому суд виніс вирок чоловікові – штраф у розмірі 850 гривень в дохід держави, який він повинен сплатити протягом місяця.

Загалом рішенням суду потерпіла журналістка Ганна Покровська задоволена, адже ця історія стала прецедентом для Одеси, коли вирок було отримано саме за статтею про вплив на журналіста у будь-якій формі.

Після завершення історії вона на своїй сторінці в Фейсбук закликала інших журналістів не здаватися, якщо їхні права були порушені: «Колеги, боріться та поборете! Якщо в мене з таким легким інфорприводом вийшло, то й у вас обов’язково вийде!».

Нагадаємо, на даний час тільки в Одеській області у провадженні знаходиться понад 20 кримінальних справ, пов’язаних з порушенням прав представників масмедіа. Наразі частина з них супроводжується медіаюристами громадської організації «ПРОЖЕКТОР» в рамках проєкту «Human Rights Clinic», що реалізується за підтримки Європейського фонду за демократію (EED) та Посольства Канади в Україні.


Ця новина опублікована за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Її зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.